Victorie facilă pentru Olanda / Polonia învinge Turcia grație unui gol marcat pe final

Donnyell Mallen sărbătorește marcarea golului trei
Donnyell Mallen sărbătorește marcarea golului treiProfimedia
Olanda a învins cu 4-0 selecționata Islandei în ultimul său meci amical dinainte de Euro, în timp ce Polonia a reușit să învingă Turcia cu 2-1 în partida lor de pregătire pentru turneul final din Germania

Olanda - Islanda 4-0

Olandezii au venit cu lecția învățată după ce Islanda a reușit să furnizeze surpriza în precedentul meci amical, când a învins Anglia cu 1-0 pe Wembley, și au deschis scorul prin Simmons în minutul 23.

Cu un prim ”11” apropiat de cel cu care probabil va aborda turneul final, ”Portocala mecanică” și-a dublat avantajul la scurt timp după pauză (49), chiar prin căpitanul Van Dijk.

Malen a dus scorul la 3-0 în minutul 79, pentru ca Weghorst să stabilească scorul final în minutele de prelungire (90+4).

Olanda face parte din Grupa D la Euro, alături de Franța, Austria și Polonia, cu aceasta din urmă având programat meciul de deschidere.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Polonia - Turcia 2-1

Polonezii au avut nevoie de un gol târziu al lui Zalewski (90) pentru a învinge Turcia la Varșovia.

Swiderski a deschis scorul pentru gazde în minutul 12, dar turcii au reușit să restabilească egalitatea cu 13 minute înainte de final.

După cum am menționat mai sus, Polonia face parte din Grupa D, în timp ce Turcia a fost repertizată în grupa F, alături de Portugalia, Cehia și Georgia, primul meci fiind în compania gruzinilor.