Victorie la scor pentru România U21: Tricolorii se impun în Muntenegru, înainte de meciul decisiv cu Elveția

Louis Munteanu, primul hat-trick pentru tricolori
Louis Munteanu, primul hat-trick pentru tricolori ČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
România U21 s-a impus la scor în Muntenegru și rămâne în cursa pentru calificarea la EURO 2023, cu doar o etapă înainte de finalul preliminariilor.

Muntenegru U21 - România U21 2-6

Naționala U21, antrenată de Daniel Pancu, avea nevoie de cele trei puncte pentru a continua lupta pentru primul loc, care asigură calificarea directă la EURO 2025 din Slovacia. Și locul doi poate asigura calificarea, însă doar pentru cele mai bune trei echipe din toate cele nouă grupe ale preliminariilor.

"Triplă" pentru Louis Munteanu

Louis Munteanu a avut o primă repriză foarte bună. El a deschis scorul cu o lovitură de cap din șase metri, iar apoi i-a adus pe tricolori din nou în avantaj cu un șut plasat din interiorul careului.

Muntenegru a marcat în minutul 22, direct din corner, prin Janjic

În partea a doua, Borza a ieșit la rampă în minutul 52, când l-a lansat perfect pe Rareș Ilie, care a săltat mingea peste portar și a înscris cu poarta goală. După șapte minute Octavian Popescu a confirmat forma bună în care se află și a reușit să marcheze cu un șut plasat pe colțul lung.

Muntenegrenii au dat semnale de revenire în joc în minutului 70, când nou intratul Mrvaljevic l-a învins pe Sava cu un șut imparabil. După doar patru minute, Louis Munteanu a făcut tripla. Atacantul CFR-ului a marcat cu un voleu din marginea careului mare.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90, de Mihnea Rădulescu, care l-a lobat pe portarul muntenegrean după o degajare a portarului nostru, Răzvan Sava. Jucătorului Petrolului Ploiești a marcat la debutul său în tricoul naționalei U21.

Meci decisiv cu Elveția

Cu cele trei puncte cucerite în Muntenegru, România U21 urcă provizoriu pe primul loc, până la desfășurarea partidei dintre Elveția și Finlanda (ora 21:00).

Marți, 15 octombrie, au loc ultimele partide din grupa E. România va juca pe Giulești cu Elveția, în timp ce Finlanda primește vizita celor din Muntenegru.