Watkins "nu este șocat" că a devenit eroul Angliei în semifinala Euro

Watkins vorbește cu presa
Watkins vorbește cu presaAFP
Ollie Watkins a declarat că nu și-a pierdut niciodată încrederea că ar putea fi decisiv în încercarea Angliei pentru gloria Euro 2024, în timp ce Cei Trei Lei se pregătesc pentru finala de duminică împotriva Spaniei.

Watkins a jucat doar 20 de minute în cinci meciuri în Germania înainte de a intra de pe banca de rezerve pentru a înscrie un gol câștigător în prelungiri pentru a bate Olanda cu 2-1 în semifinala de miercuri.

Singurul gol anterior al atacantului de la Aston Villa într-un meci competitiv la nivel internațional fusese marcat împotriva San Marino în preliminariile Cupei Mondiale în urmă cu trei ani.

"A fost un sentiment incredibil, ca să fiu sincer", a declarat Watkins reporterilor vineri despre golul său uimitor împotriva olandezilor.

"Am știut când am intrat pe teren că voi înscrie. Am muncit foarte mult pentru a ajunge în acel punct, așa că a fost un sentiment uimitor, dar nu sunt șocat".

Singura apariție anterioară a lui Watkins la turneu a fost ca rezervă într-o remiză 1-1 cu Danemarca în faza grupelor.

El a trebuit să fie răbdător pentru oportunitatea sa, în ciuda dificultăților Angliei din atac.

Oamenii lui Gareth Southgate au câștigat doar două din cele șase meciuri disputate la Euro 2024 în 90 de minute și au avut nevoie de goluri și reveniri pe final de meci în fiecare dintre ultimele trei runde pentru a trece de Slovacia, Elveția și Olanda.

Cu toate acestea, Watkins speră ca Anglia să ajungă la capacitate maximă la timpul potrivit pentru a se confrunta cu o echipă spaniolă care a fost cu o clasă aparte în competiție până acum.

"Evident, în primele etape, în faza grupelor, nu am jucat cel mai bun fotbal al nostru. Nu trebuie să fii un geniu pentru a-ți da seama de asta", a adăugat Watkins.

"Principalul lucru este că nu pierdeam meciuri. Apoi, progresiv, pe măsură ce turneul a avansat, am jucat un fotbal mai bun, am controlat meciurile.

"Chiar dacă am fost conduși la un gol, nu ne-am prăbușit. Am revenit și am arătat că suntem uniți, că avem o atitudine, că toată lumea este acolo ca o echipă pentru a munci din greu și a trage împreună."

Progresul Spaniei până la prima sa finală majoră de când o generație de aur a câștigat trei turnee la rând între 2008 și 2012 este cu atât mai impresionant cu cât a trebuit să treacă prin partea mai dificilă a tabloului.

Oamenii lui Luis de la Fuente au învins Croația, Italia, Germania și Franța în drumul lor spre Berlin.

Tinerii Lamine Yamal și Nico Williams au atras atenția, iar Watkins i-a desemnat drept principala amenințare la adresa speranțelor Angliei de a deveni campioană europeană pentru prima dată.

"Simt că au fost probabil cea mai bună echipă a competiției de până acum", a spus el.

"Evident, extremele Spaniei sunt foarte dinamice, tinere, pline de încredere și directe, dar, de asemenea, în întreaga noastră echipă pot veni goluri de peste tot, talente de clasă mondială.

"Va fi un meci foarte interesant. Abia aștept să-l văd și să fiu parte din el și să sperăm că vom reuși să ne facem treaba."

Urmăriți finala Euro 2024 aici cu Flashscore.