CL: Fiorentina defilează pe terenul lui Lech/Ploaie de goluri între Basel și Nice

Fiorentina a învins cu 4-1 pe terenul lui Lech Poznan
Fiorentina a învins cu 4-1 pe terenul lui Lech PoznanProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente din partidele din cadrul UEFA Conference League care s-au disputat joi seara de la orele 22:00.

Lech Poznan - Fiorentina 1-4

Fiorentina și-a croit un drum destul de ușor spre semifinalele Conference League, după ce s-a impus categoric în deplasarea de la Lech Poznan. Golgheterul Cabral a deschis scorul pentru violeți încă din minutul 4, urmând ca Velde să restabilească egalitatea în minutul 20.

Oaspeții s-au încăpățânat să intre cu avantaj la pauză, lucru pe care l-au și reușit, după golul înscris de Nico Gonzalez în minutul 41.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Repriza secundă a aparținut în totalitate Fiorentinei, care a marcat alte 2 goluri. Fiecare reușită a avut un marcator diferit: Bonaventura și Ikone au fost ”la datorie” în partea a doua a meciului.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Giacomo Bonaventura (Fiorentina)

Basel - Nice 2-2

Nigerianul Terem Moffi de la Nice a făcut o partidă cu adevărat spectaculoasă, după ce a reușit o dublă în finalul primei reprize, după ce francezii au fost conduși în urma penaltyului transformat de Amdouni la finalul primei părți. Golul de 2-1 al lui Moffi a fost o adevărată bijuterie, atacantul înscriind din foarfecă.

Cu toate astea, Nice a trebuit să se mulțumească doar cu un egal pe terenul lui Basel, elvețienii având ultimul cuvânt prin același Amdouni, care a marcat unicul gol în repriza secundă.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Terem Moffi (OGC Nice)

Anderlecht - AZ Alkmaar 2-0

Partida de pe Lotto Park s-a încheiat cu victoria 2-0 obținută de RSC Anderlecht împotriva lui AZ Alkmaar, în prima apariție a clubului belgian în sferturile de finală europene după o pauză de șase ani. De la ediția 1989/90 a Cupei Cupelor UEFA, belgienii nu au mai reușit să obțină o prezență în semifinalele europene.

Murillo, în prima repriză, și Ashimeru, în a doua parte a jocului, au fost cei care au stabilit scorul final de pe tabelă.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Majeed Ashimeru (RSC Anderlecht)