Farul Constanța și-a aflat adversara din turul doi preliminar al Conference League

FC Urartu, campioana Armeniei
FC Urartu, campioana ArmenieiUrartu FC/ Twitter
Campioana României, Farul Constanța, a fost eliminată din Liga Campionilor în primul tur preliminar, după ce a fost învinsă de Sheriff în returul de la Tiraspol cu scorul de 3-0. Moldovenii s-au impus cu 3-1 la general.

Farul își continuă aventura europeană în Conference League.

Constănțenii vor înfrunta campioana Armeniei, FC Urartu, în preliminariile Conference League.

Urartu a fost eliminată din Champions League de către Zrinjski Mostar din Bosnia și Herţegovina, după executarea loviturilor de departajare. Zrinjski s-a impus cu 4-3 după penalty-uri.

În 2023, Urartu Erevan a câștigat atât campionatul, cât și Cupa Armeniei. Urartu are în palmares două campionate câștigate.