Fiorentina revine în finala Conference League după o remiză spectaculoasă la Bruges

Lucas Beltran celebrează marcarea golului din penalty
Lucas Beltran celebrează marcarea golului din penaltyAFP
Fiorentina și-a mai oferit o șansă la gloria europeană după ce a remizat, 1-1, cu FC Bruges și s-a calificat în finala Conference League cu 4-3 la general.

FC Bruges - Fiorentina 1-1

Belgienii aveau de recuperat deficitul de un gol din partida tur și au început mult mai energic partida. Au dominat posesia și au bifat primele ocazii de gol, însă fără să pună în real pericol poarta lui Terracciano.

Totuși, presiunea exercitată și-a spus cuvântul în minutul 20, când De Cuyper a reluat cu capul în plasă o centrare a lui Vanaken, restabilind egalitatea la general.

Fiorentina a trecut rapid peste șocul primirii golului și a fost la un pas de a marca la doar câteva minute distanță, însă argentinianul Nico Gonzalez, lansat excelent pe culoar, a ratat din postură de unu la unu cu portarul Mignolet.

FC Bruges a avut o șansă imensă de a-și dubla avantajul când Milenkovic s-a împiedicat și a căzut (30), Thiago a trecut de fundașul sârb al Fiorentinei și a pasat în centrul careului, însă Dodo cu un efort remarcabil a respins in extremis o minge pe care scria 2-0.

Cinci minute mai târziu, emoțiile s-au mutat la poarta belgiană, Kouame expediind un trasor de la 16 metri care a întâlnit transversala și a căzut aproape de linia porții și toți ochii s-au întors către ”centralul” Meler, dar acesta, după o scurtă privire către ceasul de la încheietură, a făcut semn că jocul poate continua.

Fiorentina a forțat golul egalizator în repriza secundă, cea mai mare ocazie venind cu ceva mai mult de un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar.

O lovitură liberă din preajma careului belgian a fost executată excelent de Biraghi, însă șutul său a lovit bara transversală și a revenit în teren.

Două minute mai târziu, italienii au lovit din nou bara când Nico Gonzalez a driblat scurt în extrema dreaptă și a centrat perfect pentru Kouame care a reluat cu capul în stâlpul din stânga lui Mignolet.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Presiunea toscanilor le-a lăsat pe gazde fără aer, belgienii fiind obligați să se apere în preajma propriului careu, iar greșeala a venit cu șapte minute înainte de final.

O centrare din foarfecă a lui Gonzalez l-a căutat pe Nzola în careul advers, dar în încercarea de a respinge Mechele l-a lovit cu piciorul în față pe atacantul italienilor și arbitrul a dictat penalty fără ezitare.

Mignolet a ghicit colțul, dar mingea plasată de argentinianul Beltran a intrat în plasă lângă bară și Fiorentina trebuia doar să apere acest rezultat pentru câteva minute.

S-au arătat șapte minute de prelungire de la margine, iar în al cincilea Vanaken a avut golul care să împingă meciul în reprizele suplimentare, dar Terracciano a scos șutul său deviat de pe linia porții cu un reflex uimitor.

Fiorentina va juca finala Conference League pentru al doilea an consecutiv, după ce anul trecut a pierdut ultimul act de la Praga în fața englezilor de la West Ham United (1-2).

Finala din 2024 este programată la Atena, pe stadionul Agia Sophia, pe 29 mai.