Liviu Ciobotariu, după ce Sepsi s-a impus în Bulgaria: "Calificarea nu este jucată"Profimedia
Sepsi OSK s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la CSKA Sofia și are prima șansă la calificarea în turul trei al Europa Conference League.

La finalul partidei, antrenorul Liviu Ciobotariu s-a declarat mulțumit de modul în care au evoluat jucătorii săi și a ținut să puncteze că Sepsi nu este calificată încă.

"Un joc greu, am întâlnit o echipă foarte bună, cu un sistem care ne-a pus în dificultate în anumite momente, însă noi am stat foarte bine organizați. Mă bucur că am reușit să câștigăm, dar trebuie să fim atenți pentru meciul de la Sfântu Gheorghe. Calificarea nu este jucată chiar dacă avem un avantaj de două goluri.

În prima repriză, am avut 3-4 contraatacuri foarte bune, ne-am surprins adversarul, dar n-am reușit să șutăm la poartă. Este o veche problemă de-a noastră care trebuie remediată cât mai curând.

În repriza a doua, cred că am controlat jocul. Ei au avut două trei ocazii de a marca, dar sunt mulțumit de defensivă. Sunt mulțumit și de defensivă, și de atac. Sunt foarte mulțumit de jucătorii care au intrat pe parcursul meciului, pentru că schimbă soarta meciului. Există concurență pe posturi, jucătorii vor să joace și apar realizările.

Sună frumos, dar a fost doar prima manșă. Repet, trebuie să fim foarte atenți”, a declarat antrenorul lui Sepsi pentru DigiSport, la finalul partidei de la Sofia.

În cazul în care se va califica, Sepsi va juca în turul trei preliminar Conference League cu învingătoarea dintre Torpedo Kutaisi (Georgia) - Aktove (Kazahstan) 1-4, în meciul tur.

Sepsi va juca în turul trei preliminar din Conference League împotriva învingătoarei din "dubla" Torpedo Kutaisi (Georgia) - Aktobe (Kazahstan), scor 1-4 în tur.