Răzvan Lucescu a devenit antrenorul cu cele mai multe victorii din istoria lui PAOK Salonic

Răzvan Lucescu
Răzvan Lucescu Profimedia
Antrenorul român a obținut victoria cu numărul 123 la echipa din Salonic, după victoria lui PAOK cu 3-0 în fața celor de la Asteras.

Răzvan Lucescu a devenit tehnicianul cu cele mai multe victorii din istoria lui PAOK. Niciun alt tehnician care a trecut pe la gruparea din Salonic nu a mai repurtat 123 de succese.

Românul a pornit cu dreptul în noua ediție de campionat din Grecia. PAOK a învins-o pe Asteras cu 3-0.

”A fost un meci dificil, mai ales că veneam după o partidă solicitantă, disputată joi împotriva unui adversar puternic. Nu am avut aceeași energie, dar am meritat victoria" a spus Lucescu după meci.

Nu am fost prea agresivi în prima repriză și nu am avut controlul total. Numai că după pauză ne-am revenit la standardele uzuale, am ajutat faza ofensivă și jucătorii au conlucrat mai bine. Am avut destule ocazii, am marcat de trei ori și ne-am desprins decisiv pe tabelă", a declarat Răzvan Lucescu.

Răzvan Lucescu nu are timp să sărbătorească. Vine partida cu Hearts

Antrenorul român a răspuns jurnaliștilor care l-au întrebat cum se simte în postura de cel mai titrat tehnician al lui PAOK că este mai preocupat de următorul meci, cel cu scoțienii de la Hearts din play-off-ul Conference League.

”Am petrecut patru ani la PAOK, sunt înconjurat de oameni care mă iubesc foarte mult. Este o performanță importantă, numai că și mai important este meciul cu Hearts din play-off, un test important în perspectiva calificării în grupe. Vom avea nevoie în Scoția de o cu totul altă abordare”.

Hearts - PAOK, prima manșă din play-off-ul Conference League, se joacă  joi, 24 august.