Voleul norocos al lui Roland Varga aduce remiza pentru Sepsi în manșa tur cu Aktobe

Sepsi și Aktobe au încheiat la egalitate, 1-1
Sepsi și Aktobe au încheiat la egalitate, 1-1Profimedia
Sepsi și Aktobe au remizat, scor 1-1, în primul meci din turul trei al preliminariilor UEFA Conference League.

Sepsi - Aktobe 1-1

Înainte de startul partidei din Europa, antrenorul Liviu Ciobotariu declara că este convins de faptul că jocul lui Sepsi va arăta diferit față de cel din ultima etapă, când covăsnenii au scos doar o remiză pe teren propriu cu Oțelul lui Dorinel Munteanu.

Primele minute ale partidei de la Sfântu Gheorghe împotriva celor de la Aktobe au arătat o posesie mai bună pentru gazde, care au studiat cu atenție jocul kazahilor. Cel mai periculos om de la Sepsi, Marius Ștefănescu, a semnat la scurt timp prima ocazie, în urma unei faze fixe pe care tot el a obținut-o în flancul drept. Mijlocașul a trimis primul șut pe poartă din lovitura liberă, forțându-l pe Pokatilov să respingă balonul care se duce sub bara transversală.

Oaspeții au reușit apoi să echilibreze jocul și să își creeze o primă ocazie prin Samorodov, care a șutat puternic de lângă Ciobotariu, însă Niczuly a fost pe fază și a respins. La pauză, cele două formații au intrat la cabine la egalitate, scor 0-0.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

A doua repriză a arătat un joc la fel de echilibrat între cele două formații. Marius Ștefănescu l-a pus din nou la încercare pe Pokatilov, în timp ce Niczuly a salvat și el bine în fața lui Elder Santana, acordând corner pentru kazahi. Din nefericire, faza fixă avea să aducă și deschiderea de scor, același Elder Santana înscriind cu capul din 6 metri, după centrarea venită de la Samorodov.

Neavând alte variante, elevii lui Ciobotariu s-au aruncat în atac, construcțiile covăsnenilor în ultima treime începând tot mai mult să dea roade. Varga, Alimi și Safranko au avut ocazii importante, în multe rânduri portarul Pokatilov fiind la post și reușind să îndepărteze pericolul.

În minutele de final, Roland Varga l-a învins pe goalkeeperul kazah cu un voleu trimis din marginea careului. Mingea, ușor deviată de noul intrat Gadrani, a intrat în poartă, stabilind scorul partidei din meciul tur.

Returul din Kazakhstan se va juca pe 17 august, de la ora 18:00.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+7: Final de partidă la Sfântu Gheorghe! Sepsi și Aktobe au terminat la egalitate, scor 1-1.

Min 89: Goool Sepsi! Roland Varga nu mai iartă! Voleul atacantului, ușor deviat, trimite mingea în poarta lui Pokatilov!

Min 86: Din nou ocazie pentru Sepsi! Roland Varga trimite un voleu din interiorul careului, după centrarea lui Aganovic. Pokatilov reține, mingea fiind trimisă pe colțul unde se afla portarul oaspeților.

Min 81: Ocazie Sepsi! Alimi trece frumos de 3 adversari și încearcă o finalizare la colțul lung. Din nefericire, balonul trece pe lângă poarta lui Pokatilov.

Min 70: Safranko reia cu o lovitură de cap din centrarea lui Dumitrescu. Pokatilov reține.

Min 65: Gool Aktobe! Elder Santana deschide scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Samorodov.

Min 64: Niczuly salvează în fața lui Elder Santana.

Min 54: Marius Ștefănescu, din nou periculos pentru Sepsi. Pokatilov apără din nou.

Min 46: A început repriza secundă. Sepsi a avut lovitura de start.

Min 45+3: Final de prima repriză! Sepsi și Aktobe sunt la egalitate, 0-0.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Min 32: Bălașa trimite mingea puțin pe lângă poartă după ce a reluat cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Min 26: Prima ocazie și pentru kazahi. Samorodov șutează de lângă Ciobotariu. Niczuly respinge lovitura.

Min 15: Marius Ștefănescu semnează prima ocazie pentru covăsneni. Mijlocașul trimite direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă. Portarul Pokatilov reușește să respingă balonul de sub bara transversală.

Min 1: Start de partidă la Sfântu Gheorghe. Aktobe a avut lovitura de start.

Arbitru: Visar Kastrati; arbitri asistenți: Besnik Morina, Fatlum Berisha; al patrulea oficial: Alban Shala (toți din Kosovo). Observator UEFA pentru arbitri: Michael Johansen