Atalanta, Leverkusen şi Liverpool, primele echipe care și-au câștigat grupele în Europa League

Salah marchează în partida cu Lask
Salah marchează în partida cu Lask Profimedia
Joi seara s-au disputat meciurile din penultima etapă din Europa League la fotbal.

În total 12 echipe s-au calificat în fazele următoare ale competiției.

Atalanta, Leverkusen şi Liverpool merg direct în optimi, iar Brighton, Freiburg, Marseille, Rennes, AS Roma, Slavia Praga, Sporting Lisabona, Villarreal şi West Ham, în play-off-ul pentru optimi.

În play-off vor coborî din Liga Campionilor și Feyenoord şi Young Boys Berna.

Clasament
ClasamentFlashscore
Clasament
Clasament

Românii, în echipele câștigătoare

Cu Deian Sorescu pe teren, Rakow Czestochowa a obținut prima sa victorie în grupă, 1-0 cu Sturm Graz, în deplasare, golul campioanei Poloniei fiind reuşit de John Yeboah în minutul 81.

Mijlocaşul român a fost schimbat în minutul 90, iar fundaşul Bogdan Racovițan nu a făcut parte din lot.

Fundaşul român Andres Dumitrescu, avertizat cu un cartonaş galben în min. 45+2, a jucat 61 de minute pentru Slavia Praga, care s-a impus cu 3-2 în deplasare cu Sheriff Tiraspol, printr-un gol marcat în minutele adiționale de Muhamed Tijani.

Meciul etapei

Cel mai spectaculos meci al serii a fost cel de pe Stade Velodrome, unde Olympique Marseille a dispus de Ajax Amsterdam cu 4-3.

Gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang a reuşit un hat-trick, celălalt gol al gazdelor fiind semnat de congolezul Chancel Mbemba.

De cealaltă parte, Brian Brobbey a marcat o dublă pentru ''lăncieri'', iar un alt gol a fost înscris de Ar'jany Martha.