Corvinul pierde manșa retur cu Paksi, însă avansează și întâlnește o altă vicecampioană a Europei

Corvinul pierde cu 0-2 manșa retur cu Paksi, însă merge mai departe în preliminariile Europa LeagueProfimedia
Istoria frumoasă încă se scrie pentru Corvinul, hunedorenii lui Florin Maxim reușind să treacă de dubla cu Paksi în ciuda faptului că au pierdut meciul retur de la Sibiu cu 2-0. Așadar, după 4-2 la general, Corvinul se pregătește pentru turul II din Europa League, acolo unde divizionara secundă își dă întâlnire cu Rijeka, vicecampioana Croației în sezonul trecut.

Corvinul Hunedoara - Paksi 0-2 (rezultat tur: 4-0)

În secunda 30, Lupu putea deschide scorul pentru hunedoreni, însă șutul atacantului a găsit stâlpul din dreapta al porții lui Szappanos. Tușierul a indicat însă că fotbalistul Corvinului a pornit acțiunea din poziție de offside.

La poarta cealaltă, o centrare a lui Osvath l-a găsit în interiorul careului pe Hahn, însă lovitura de cap a atacantului a trimis balonul pe deasupra porții lui Lefter. Pericol a semnat și Otvos cu un șut de la mare distanță.

Fazele s-au derulat rapid de la o poartă la cealaltă. În urma unui corner, Lică a fost și el aproape de deschiderea scorului, în vreme ce Iacob a fost pe cale să îl surprindă pe Szappanos cu un șut de la mare distanță, tot după o lovitură de colț.

Nevoită să atace, Paksi a dat un nou semnal la poarta lui Lefter prin Hahn, a cărui execuție a trimis balonul în plasa laterală exterioară. Ungurii au lăsat însă multe spații libere în apărare, elevii lui Florin Maxim având deseori șansa de a da lovitura pe contraatac. Veteranul Alexandru Neacșa putea înscrie un gol superb în minutul 20.

O intervenție foarte bună a avut Lefter, la o fază la care Manolache putea introduce balonul în proprie poartă după ce stoperul nu a gestionat prea bine o centrare venită din flancul stâng.

La scurt timp după jumătatea primei reprize, când Konyves a trimis balonul în plasă după o fază pe cont propriu, atacantul maghiar reușind să treacă de cei doi fundași centrali ai Corvinului și să îl depășească inclusiv pe Lefter înainte de a trimis mingea în poarta goală. Din fericire pentru elevii lui Florin Maxim, brigada de arbitri din Slovacia a indicat faptul că vârful se afla în poziție neregulamentară, astfel încât golul a fost anulat.

În finalul primei părți, hunedorenii au semnat o nouă ocazie prin Pîrvulescu, extrema fiind refuzată de Szappanos.

Repriza secundă

Maghiarii s-au aruncat în atac și în debutul părții secunde, în urma unui corner Lefter reușind să respingă cu un reflex bun o minge deviată de coechipierul Lupu. Jucătorii Corvinului nu și-au creat șanse de a înscrie până la jumătatea actului secund, însă au reușit totodată să îi țină la distanță pe adversari de poarta lui Lefter.

Bode și Papp au fost refuzați de niște parade superbe ale lui Lefter, pentru ca portarul român să cedeze în cele din urmă cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, șutul lui Konyves deviat de Hrezdac dovedindu-se a fi cartea câștigătoare pentru deblocarea tabelei de scor.

Ungurii au continuat forcingul ofensiv în ultimele minute, puternicul Bode reușind să înscrie și el cu o lovitură de cap după o centrare venită de la Osvath.

S-a încheiat cu succes pentru echipa din Ungaria, însă elevii lui Florin Maxim merg mai departe în turul II, acolo unde vor da peste un adversar de calibru: Rijeka, vicecampioana Croației în sezonul trecut.