Darius Olaru, furios după eliminarea din meciul cu PAOK: ”Arbitrul a inventat acel roşu!”

Darius Olaru
Darius OlaruČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES/Profimedia
FCSB a obținut o victorie mare cu echipa greacă PAOK Salonic, cu scorul de 1-0, joi seara, pe Stadionul Toumba din Salonic, în etapa a doua a fazei de campionat din Europa League. Asta deşi a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică după eliminarea lui Darius Olaru. Căpitanul echipei FCSB spune că a fost nedreptățit.

Este cea de-a doua victorie consecutivă în competiție pentru FCSB, după 4-1 cu letonii de la RFS, săptămâna trecută, la Bucureşti. Campioana României are acum maximum de puncte și este una dintre cele 5 echipe cu punctaj maxim alături de Lazio, Lyon, Tottenham și Anderlecht.

Golul victoriei a fost înscris de Daniel Bîrligea în prelungirile primei reprize.

Chiar dacă a reușit victoria în 10 după eliminarea lui Darius Olaru, roș-albaștrii sunt nemulțumiți de decizia arbitrului.

Darius  Olaru spune că nu merita să primească al doilea cartonaş galben şi să fie eliminat încă din minutul 56.

”Eu am inventat acel gol, iar după aceea arbitrul a inventat acel cartonaş roşu pentru mine. Nu ştiu, la acea fază am condus mingea 30-40 de metri cu om în spate, m-a împins constant, iar când am căzut pe minge mi-a arătat foarte uşor cartonaşul galben. Şi la primul galben a fost uşor, pentru că am dat clar în minge, atunci când se accidentează şi Lixandru. Nu ştiu, îmi pare rău, însă, în acelaşi timp, mă bucur... colegii au făcut treabă bună şi fără mine”, a afirmat Olaru la postul Digi Sport.

Neatenția lui Olaru

Pentru un observator neimplicat, însă, decizia arbitrului nu mai pare părtinitoare și are  acoperire în regulament.

Darius Olaru a pierdut un duel cu Ozdoev la mijlocul terenului. Căpitanul campioanei României a căzut şi a pus imediat mâna pe minge, fără ca arbitrul să fluiere fault.

În acel moment, arbitrul Sascha Stegemann a scos al doilea cartonaş galben şi l-a eliminat pe Darius Olaru. Primul avertisment venise în minutul 45+4.

”Sunt trei puncte mari, fără mine, cu mine, importante sunt punctele. Cea mai mare pierdere în seara asta este Lixandru, cumva mi-aş dori să nu se fi accidentat, dar din ce am văzut e ceva destul de grav. Sper să fie tare şi sunt sigur că va reveni mai puternic”, a adăugat Darius Olaru.

FCSB le va mai întâlni în acest sezon de Europa League pe Glasgow Rangers (24 octombrie, în deplasare), FC Midtjylland (7 noiembrie, acasă), Olympiakos Pireu (28 noiembrie, acasă), Hoffenheim (12 decembrie, în deplasare), Qarabag (23 ianuarie, în deplasare) şi Manchester United (30 ianuarie, acasă).

PAOK a pierdut şi primul meci din competiție, 1-3 cu Galatasaray, la Istanbul.