Elias Charalambous după egalul cu LASK Linz:”Cu fanii alături avem şanse să ne calificăm”

Mihai Lixandru de la FCSB și Filip Stojkovic, jucătorul lui LASK
Mihai Lixandru de la FCSB și Filip Stojkovic, jucătorul lui LASKSeverin Aichbauer/ APA-PictureDesk via AFP
Antrenorul echipei FCSB a declarat, joi seara, la finalul partidei cu LASK Linz, scor 1-1 (1-1), din prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal, că se aştepta la un astfel de deznodământ şi că soarta calificării va fi decisă în partida retur de la Bucureşti.

FCSB a terminat la egalitate cu echipa austriacă LASK Linz, 1-1 (1-1), joi seara, pe Oberoesterreich Arena din Linz, în prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal.

Manşa secundă se va juca săptămâna viitoare, joi, 29 august, la Bucureşti, pe Stadionul Steaua, de la 21:30.

”Meciul a fost exact cum ne aşteptam. A fost greu pentru ambele echipe. Cred că am jucat organizat, am avut ocazii, în a doua repriză în special. Dacă am fi marcat golurile ar fi fost mai bine, dar şi aşa e un rezultat bun. Indiferent de rezultatul care ar fi fost astăzi, meciul decisiv va fi la Bucureşti. Cu fanii noştri alături avem şanse să ne calificăm”, a declarat Charalambous, la sport.ro.

O abordare mai atentă ar fi putu  rezolva calificarea încă din meciul tur, e de părere tehnicianul cipriot.

”În a doua repriză, cu mintea mai limpede, mai puteam marca. Va trebui să analizăm jocul, unde trebuie să-l îmbunătățim. Sunt lucruri pe care trebuie să le vedem mai clar. Zburăm mâine direct pentru meciul cu Hermannstadt. Avem timp să vedem meciul ăsta după meciul cu Hermannstadt”, a completat antrenorul FCSB.

Charalambous s-a declarat mulțumit de sprijinul suporterilor români care au asistat la partida la la Linz.

”Fanii au fost incredibili astăzi. Dacă mi-ați spus că vom avea fani în sectorul advers, nu aş fi crezut. Asta arată dinamica acestui club. Le mulțumesc din inimă pentru modul în care i-au împins de la spate pe jucători. Au fost senzaționali”, a mai spus acesta.