Elias Charalambous, după victoria lui FCSB cu PAOK: ”Nu este un miracol, e vorba de atitudine”

Elias Charalambous
Elias CharalambousACHILLEAS CHIRAS / EPA / Profimedia
FCSB a reușit a doua victorie la rând în Europa League, de această dată în deplasare, la PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, în ciuda faptului că formația greacă a beneficiat de superioritate numerică încă din minutul 56, odată cu eliminarea lui Darius Olaru. Golul victoriei pentru trupa bucureșteană a fost marcat de Daniel Bîrligea în prelungirile primei reprize.

Antrenorul echipei de fotbal FCSB, Elias Charalambous, a declarat după meci că atitudinea şi efortul jucătorilor săi au făcut diferența în partida câştigată cu 1-0, în deplasare, cu PAOK Salonic, în etapa a doua a Europa League.

”Nu este un miracol această victorie, este vorba despre atitudine şi despre efortul depus de jucători, aceste lucruri au făcut diferența”.

”Vreau să îmi felicit jucătorii pentru că au făcut un joc foarte bun şi au depus un efort fantastic. Ştiam de dinainte că vom avea un meci greu aici, dar foamea de rezultat, disciplina, determinarea arătate au făcut diferența astăzi şi am reuşit să câştigăm.Pentru noi este cel mai bun mod de a începe competiția, cu două victorii, însă acum trebuie să ne concentrăm şi pe campionat”, a spus tehnicianul la postul Prima Sport.

Întrebat dacă este supărat pe Darius Olaru pentru cartonaşul roşu primit în minutul 55, Elias Charalambous a răspuns: ”Este un meci de fotbal, se întâmplă lucruri de acest gen. Arbitrul a luat decizii bune în general astăzi, nu am ce să spun”.

În ceea ce îl priveşte pe Mihai Lixandru, accidentat în prelungirile primei reprize, antrenorul a menționat că un diagnostic clar va fi dat după investigații amănunțite.

Este cea de-a doua victorie consecutivă în competiție pentru FCSB, după 4-1 cu letonii de la RFS, săptămâna trecută, la Bucureşti.

Campioana României le va mai întâlni în acest sezon de Europa League pe Glasgow Rangers (24 octombrie, în deplasare), FC Midtjylland (7 noiembrie, acasă), Olympiakos Pireu (28 noiembrie, acasă), Hoffenheim (12 decembrie, în deplasare), Qarabag (23 ianuarie, în deplasare) şi Manchester United (30 ianuarie, acasă).