Europa League LIVE: United se salvează în prelungiri. Doar 5 echipe au două victorii. Clasamentul după etapa 2

Tracker Europa League
Tracker Europa LeagueMIGUEL RIOPA / AFP
Urmărește cele mai importante momente din etapa a doua Europa League pe Flashscore.

FCSB se află într-o companie selectă la vârful clasamentului Europa League. Alături de Lazio, Lyon, Tottenham și Anderlecht, roș-albaștrii au maximum de puncte după primele două etape.

Clasament 1-18
Clasament 1-18Flashscore
Clasament 19-36
Clasament 19-36Flashscore

FC Porto - Manchester United 3-3

Rashford a deschis scorul după doar șapte minute. Este primul gol reușit de atacantul englez în acest sezon Europa League și doar al patrulea din acest sezon.

Danezul Rasmus Hojlund a marcat primul său gol din acest sezon în minutul 20, majorând avantajul britanicilor în Portugalia. Până la pauză, portughezii au reușit să restabilească egalitatea. Pepe și Samu Omorodion au marcat într-un interval de doar șapte minute (27-34).

Portughezii au ieșit motivați de la cabine și trecut în avantaj după doar cinci minute, Aghehowa făcând dubla. Bruno Fernandes a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 81 și a fost eliminat. Totuși, United a reușit să evite înfrângerea. În minutul 90+1, Harry Maguire a restabilit egalitatea.

Rangers - Lyon 1-4

Chiar dacă a revenit la prima echipă, Ianis Hagi nu poate evolua pentru Rangers în Europa League deoarece nu a fost inclus pe lista UEFA. Rangers este următoarea adversară a FCSB în Europa League. Cele două echipe se vor duela în Scoția pe 24 octombrie.

După ce a câștigat la Malmo, Ranger a cedat pe teren propriu în fața lui Lyon. Lacazette și Fofana au marcat câte o dublă pentru francezi, în timp ce Tom Lawrence a marcat singurul gol al scoțienilor.

Elfsborg - Roma 1-0

AS Roma rămâne cu un singur punct după primele două etape. Suedezii au reușit să impună pe teren propriu și să cucerească primele puncte. Singurul gol al partidei a fost marcat de Baidoo din penalty, în minutul 44.

Ferencvaros - Tottenham 1-2

După ce reușita lui Barnabas Varga a fost anulată pe motiv de offside, ungurii au fost pedepsiți de Pape Matar Sarr, care a punctat pentru Spurs la distanță de doar câteva minute (23).

Minutele de final au fost cele mai animate, întrucât spectatorii prezenți pe Groupama Arena din Budapeste au putut vedea două goluri într-un interval de numai 4 minute.

Mai întâi, Brennan Johnson a majorat avantajul pentru trupa engleză, pentru ca Barnabas Varga să stabilească scorul final pentru Ferencvaros.

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Slavia Praga - Ajax 1-1

În Cehia, olandezii au intrat la pauză în avantaj după golul reușit de Branco van den Boomen din penalty.

Repriza secundă a aparținut Slaviei, golgheterul Tomas Chory reușind egalarea pentru gazde în minutul 67.

RFS - Galatasaray 2-2

O repriză extrem de animată în Letonia, acolo unde Mertens (12) și Akgun (38) i-au dus pe turci în avantaj. În finalul primei părți, gazdele au redus din diferență prin Janis Ikaunieks (40).

Șocul a venit în startul părții secunde, când Lasha Odisharia (55) a adus egalarea pentru formația letonă, tabela de scor rămânând neschimbată până la final.

În celelalte partide ale serii, Midtylland, trupa daneză care va fi și adversara lui FCSB, a învins-o la Belgrad pe Maccabi Tel Aviv, scor 0-2, în vreme ce Hoffenheim, de asemenea viitoare adversară a bucureștenilor, s-a impus acasă cu Dinamo Kiev, scor 2-0.

Cel mai mare scor înregistrat în cadrul partidelor care au început de la 19:45 a fost contorizat pe Stadio Olimpico, acolo unde Lazio s-a impus cu un categoric 4-1 în fața francezilor de la Nice.

10:30 - Ferencvaros - Tottenham (19:45) și PAOK - FCSB (22:00) sunt meciurile la care vei avea parte de comentariu LIVE pe Flashscore.

Meciurile de la 19:45
Meciurile de la 19:45Flashscore
Meciurile de la 22:00
Meciurile de la 22:00Flashscore