Europa League: Thriller cu 7 goluri la Galata / Bodo/Glimt obține victoria la ultima fază

Alex Mihei
Galatasaray și Elfsborg au oferit un thriller cu 7 goluri
Galatasaray și Elfsborg au oferit un thriller cu 7 goluriOzan KOSE / AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate miercuri seară (23 octombrie) în primele două dueluri care au deschis runda cu numărul 3 din faza principală din Europa League.

Galatasaray - Elfsborg 4-3

O partidă cu adevărat incitantă s-a consumat pe arena Rams Park din Istanbul, acolo unde la pauză totul părea deja câștigat de Galatasaray, gazdele având avantaj de trei goluri după reușitele semnate de Icardi (28), autogolul lui Pettersson (39) și Yilmaz (44).

Trupa lui Buruk a fost surprinsă după pauză, atunci când suedezii au reușit la mijlocul părții secunde să reducă din diferență considerabil, după golurile înscrise de Hult (52) și Baidoo (penalty - min 65).

Ceea ce părea o victorie sigură s-a dovedit a fi în cele din urmă un succes cu destul de mari emoții pentru turci, Akgun făcut 4-2 în finalul partidei (83).

Oaspeții au mai punctat în prelungiri prin stoperul Larsson (90+2), în vreme ce VAR-ul a refuzat golul lui Batshuayi pentru un offside.

Galatasaray a obținut cele trei puncte și este pentru moment lider în grupa principală din Europa League, cu 7 puncte.

Braga - Bodo/Glimt 1-2

O surpriză s-a înregistrat în Portugalia, acolo unde norvegienii de la Bodo/Glimt au plecat cu toate punctele după un gol marcat la ultima fază de Nielsen (90+4), care a punctat în urma unui corner, spre disperarea antrenorului Carlos Carvalhal.

Toate cele trei goluri au fost marcate în repriza secundă și de fiecare dată oaspeții au fost în avantaj. Mai întâi, Evjen a deschis scorul pentru Bodo/Glimt, pentru ca Niakate să egaleze pentru Braga 11 minute mai târziu. La scurt timp, marcatorul portughezilor a fost eliminat după ce a văzut două cartonașe galbene într-un interval de mai puțin de un minut.

După liderul Galatasaray, Bodo/Glimt ocupă pentru moment poziția secundă în grupa principală, tot cu 7 puncte după primele 3 etape.