FCSB - FK RFS
FCSB - FK RFSRobert Ghement / EPA / Profimedia
FCSB a început perfect aventura în faza principală din Europa League în compania letonilor de la RFS. Pe Arena Națională din București, trupa roș-albastră a învins cu 4-1 în prima rundă, elevii lui Elias Charalambous fiind în acest moment pe locul 2 în clasamentul general.

FCSB - FK RFS 4-1

Primele ocazii pe Arena Națională au apărut încă din minutul 2. David Miculescu a trimis un șut puternic pe spațiul porții, camerunezul Ondoa, văr cu celebrul Onana de la Manchester United, fiind nevoit să acorde corner pentru FCSB. Din lovitura de colț, Edjouma a fost foarte aproape să deschidă scorul cu capul, însă balonul a trecut puțin pe lângă țintă.

Deschiderea de scor a venit rapid. În minutul 8, gazdele au profitat de o eroare a portarului Ondoa și au recuperat mingea în careul advers, acolo de unde Olaru a avut o primă ocazie de gol. În cele din urmă, balonul a ricoșat la Daniel Bîrligea, atacantul ajuns în această vară la formația roș-albastră reușind primul său gol pentru FCSB.

Un nou atac periculos putea modifica tabela la 2-0, după ce Marius Ștefănescu l-a lăsat pe Darius Olaru în poziție de 1 la 1 cu portarul Ondoa. Camerunezul a refuzat însă execuția căpitanului lui FCSB cu un reflex bun.

Partida a continuat să fie una animată, letonii de la RFS semnând prima ocazie de gol în urma unui contraatac, după un corner al celor de la FCSB. Târnovanu a avut o intervenție de zile mari în fața lui Savalnieks. Goalkeeperul care a apărat poarta României în cel mai recent duel din Nations League împotriva Lituaniei a primit aplauze la scenă deschisă pe Arena Națională.

Oaspeții au avut momente bune de joc și au reușit egalarea în minutul 23 prin Lipuscek, în urma unui corner, la o fază în urma căreia jucătorii lui FCSB au solicitat un fault în atac.

Bucureștenii au revenit în joc și au creat două faze superbe, una dintre ele fiind finalizată de Bîrligea cu un șut din marginea careului, atacantul fiind foarte aproape de a face dubla, în vreme ce Marius Ștefănescu a punctat în urma unui contraatac inițiat de Bîrligea, extrema punctând din pasa venită de la Vlad Chiricheș.

Oaspeții au avut o replică rapidă prin Ikaunieks, a cărui execuție a fost blocată de o nouă paradă bună a lui Târnovanu. Goalkeeperul l-a refuzat apoi și pe Panic, care a trimis de asemenea un șut de la distanță.

Ștefănescu și Bîrligea au irosit apoi o dublă ocazie pentru FCSB la poarta lui Ondoa, meciul continuând a fi unul foarte ritmat și aproape de finalul primei părți.

Rezumat video complet:

Repriza secundă

Actul secund nu a început la fel de furibund precum în prima parte. Cu toate astea, la prima ocazie a gazdelor, FCSB a punctat pentru 3-1, de această dată prin căpitanul Darius Olaru, după o nouă fază frumoasă creată de jucătorii bucureșteni, pasa decisivă aparținându-i lui Florin Tănase, care la pauză l-a înlocuit pe Miculescu.

Tănase a pus pericol la jumătatea părții secunde cu un șut puternic din unghi, mingea trecând departe de poarta lui Ondoa.

FCSB a avut fără îndoială toate ingredientele pentru o seară excelentă pe Arena Națională, acolo unde cu mai bine de 20 de minute înainte de fluierul final gazdele au punctat din nou. Proaspăt introdus în teren, Alex Băluță a oferit un assist pentru dubla lui Olaru, care a finalizat în același stil necruțător.

La scurt timp după și-a făcut apariția pe gazon, Tavi Popescu a finalizat cu un șut puternic din suprafața de pedeapsă, însă fără succes.

Debut perfect așadar pentru FCSB în Europa League, acolo unde în clasamentul general bucureștenii ocupă în acest moment locul secund după prima etapă, Ajax fiind lider, după ce olandezii au învins cu 4-0 Beșiktaș.