FCSB joacă joi prima partidă în deplasare din Europa League cu PAOK. Cine transmite partida

FCSB joacă prima partidă în deplasare din Europa League cu PAOK. Cinte transmite partidaProfimedia
PAOK - FCSB este prima partidă disputată în deplasare de roș-albaștrii în noul format al Europa League. Meciul se va juca joi de la ora 22:00 pe Stadionul Toumba.

FCSB a debutat cu o victorie  în primul meci din faza de campionat a Europa League.  A fost 4-1 contra letonilor de la RFS, cea mai slab cotată adversară a FCSB-iştilor.

Roș-albaștrii au debutat pe Arena Națională în Europa League cu peste 30.000 de oameni în tribună.

Bîrligea a marcat primul gol în tricoul campioanei și a deschis scorul în minutul 8 al partidei. Au mai  marcat Ștefănescu în minutul 32, iar Olaru a reușit o dublă în a doua repriză.

PAOK - FCSB se vede la două televiziuni

FCSB are 8 meciuri de jucat în Europa League, iar următoarea partidă este cu PAOK.

Grecii vin după o înfrângere cu  0-1 cu rivalii locali de  la Aris. Elevii antrenați de Răzvan Lucescu au pierdut și în primul meci din Europa League împotriva celor de la Galatasaray, scor 3-1.

De cealaltă parte, FCSB a reușit o victorie în campionat, scor 1-0 cu Sepsi înainte de deplasarea din Grecia.

Primul duel al FCSB-ului în deplasare în acest sezon de Europa League va fi transmis în direct la TV pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Prima Sport și Digi Sport sunt deținătoarele de drepturi TV pentru a doua cea mai importantă competiție europeană intercluburi.

Toate meciurile campioanei din faza grupelor vor fi transmise de cele două televiziuni. Cele două posturi TV transmit și Liga Campionilor, dar și Conference League.

Campioana va juca exclusiv joia, iar majoritatea meciurilor le va juca de la ora 22:00, iar trei meciuri le vor juca de la 19:45.

Primele 8 echipe din grupa de Europa League se califică direct în optimile de finală, în timp ce locurile 9-24 vor disputa un baraj pentru accederea în optimi.

Ultimele 12 echipe, care se vor clasa pe locurile 25-36 la finalul fazei grupei, vor părăsi definitiv competițiile europene, nu vor retrograda în Conference League.