Căpitan la datorie! Olaru o califică pe FCSB în Europa League cu un gol marcat în prelungiri

FCSB ajunge în faza principală din Europa League
FCSB ajunge în faza principală din Europa LeagueProfimedia
FCSB rămâne singura echipă care va reprezenta România în competițiile europene. Roș-albaștrii au obținut calificarea în grupa principală din Europa League, după ce trupa lui Charalambous a învins-o pe LASK cu 1-0 în manșa decisivă din Ghencea. Căpitanul Darius Olaru a adus calificarea cu un gol marcat în prelungiri.

FCSB - LASK 1-0 (rezultat tur: 1-1)

Pe un gazon destul de dificil în Ghencea, FCSB a arătat un joc curajos în primele minute ale partidei, elevii lui Charalambous fiind activi în principal în flancul stâng.

Cu toate astea, prima ocazie a aparținut austriecilor. La primul corner, căpitanul Ziereis a reluat cu o lovitură de cap dintr-o poziție favorabilă, stoperul fiind destul de liber în careul roș-albastru. Mingea nu a prins însă cadrul porții lui Târnovanu.

După un sfert de oră de joc, goalkeeperul lui FCSB a respins în corner un șut bun expediat din marginea careului de mijlocașul francez Adil Taoui.

O centrare cu efect extrem de periculoasă a fost expediată de nigerianul Usor din flancul drept, stoperul american George Bello nereușind să reia balonul în plasa porții lui FCSB.

Cea mai mare ocazie avea să aparțină trupei bucureștene, chiar în minutele din finalul primei părți. O minge în adâncime trimisă de Alhassan a fost jucată excelent de Florin Tănase, atacantul protejând balonul în fața lui Siebenhandl, care a ieșit neinspirat dintre buturi. Vârful a pasat pentru Miculescu, al cărui șut a fost respins de goalkeeperul lui LASK.

La scurt timp, FCSB a prins curaj și a trimis un nou șut pe spațiul porții, de această dată prin Florin Tănase. Execuția nu a fost însă una mult prea convingătoare pentru Siebenhandl.

În prelungiri, o eroare a lui Lixandru îi putea duce în avantaj la pauză pe austrieci, însă atacanții lui LASK nu au putut fructifica.

Repriza secundă

Charalambous a efectuat o dublă modificare la pauză, Edjouma și Popa fiind introduși pe teren în locul lui Alhassan și Băluță. Încă din primul minut din actul secund, austriecii au încasat două cartonașe galbene pentru faulturi dure comise la mijlocul terenului.

O acțiune frumoasă creată de austrieci a dus la un nou corner, după ce Târnovanu a intervenit la un șut expediat la colțul scurt.

Din flancul stâng, Usor a creat pericol cu un șut la colțul lung, balonul trecând pe lângă poarta celor de la FCSB.

După o acțiune frumoasă a lui Edjouma, Tănase și Popa au încercat să finalizeze din poziții favorabile, însă în ambele rânduri atacanții au fost blocați de apărarea austriacă.

Note
NoteFlashscore

FCSB a arătat o perioadă bună de joc aproape de jumătatea părții secunde. O minge în diagonală a lui Olaru l-a găsit în flancul drept pe Crețu. Stoperul lateral a încercat să centreze din prima, însă execuția a fost una defectuoasă, mingea ieșind în out de poartă.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Darius Olaru l-a găsit într-o poziție ideală pe Daniel Popa cu o pasă de manual. Atacantul bucureștenilor a fost blocat de o intervenție bună a lui Ziereis, care a acordat corner pentru FCSB.

Statistici
StatisticiFlashscore

În minutele de final, Târnovanu a avut o intervenție salvatoare în fața lui Taoui, austriecii ajungând la finalizare în urma unei erori comise de Vlad Chiricheș.

Tribunele stadionului Ghencea, acolo unde s-au aflat mai bine de 22.000 de spectatori, au explodat în momentul în care Darius Olaru a pătruns în careul din flancul stâng și l-a învins pe Siebelhandl cu o execuție la colțul scurt, atunci când părea că partida va merge în extra time.

FCSB rămâne așadar singura echipă care va reprezenta România în competițiile europene.