FCSB vs. LASK. Roș-albaștrii forțează revenirea în grupele Europa League. Echipa probabilă

Siyabonga Ngezana și Adil Taoui
Siyabonga Ngezana și Adil TaouiAPA-PictureDesk via AFP
FCSB o înfruntă diseară pe LASK în manșa retur din play-off-ul Europa League. Partida se va disputa pe stadionul Ghencea de la ora 21:30. În tur a fost 1-1, iar campioana României pornește cu prima șansă.

FCSB - LASK

Echipa probabilă: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Alhassan, Șut - Miculescu, Olaru, Oct. Popescu - Tănase

Meciul tur a fost o reeditare a partidei de la Praga cu Sparta, din preliminariile Champions League, unde FCSB a reușit, de asemenea, un 1-1, dar în retur roș-albaștrii au cedat pe teren propriu cu 2-3.

Și de această dată FCSB abordează returul acasă după un rezultat favorabil în tur.

În urmă cu o săptămână, austriecii de la LASK au deschis scorul în minutul 34 prin Taoui, care a înscris cu un șut puternic, din interiorul careului.

David Miculescu a restabilit egalitatea în minutul 45+2, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Valentin Crețu.

LASK, eșec în campionat

Adversara FCSB-ului, LASK a pierdut cel mai recent meci dinaintea înfruntării din Europa League.

LASK a cedat în duelul cu Austria Viena, scor 1-2, în etapa a 4-a a campionatului din Austria.

Formația din Linz a făcut un meci dezamăgitor, în care a fost dominată clar de echipa gazdă, iar moralul austriecilor nu este unul ridicat.

Notele Jucătorilor
Notele JucătorilorFlashscore

Ce-i drept, nici FCSB nu are un început de campionat entuziasmant. Dimpotrivă, campioana a pierdut cel mai recent meci în deplasarea de la Sibiu contra celor de la Hermannstadt și ocupă penultimul loc în clasamentul Superligii.

Conducerea clubului pare însă să accepte tacit faptul că în acest moment FCSB se concentrază pe calificarea în Europa League, urmând să redreseze ulterior și situația din campionat.

Totuși, FCSB are un ascendent clar în fața austriecilor. În toate cele patru confruntări anterioare dintre cele două echipe, roș-albaștri nu au pierdut niciodată.