Florin Maxim, după eliminarea din Europa League: "Băieții erau supărați în vestiar"

Rijeka - Corvinul 1-0
Rijeka - Corvinul 1-0Profimedia
Antrenorul echipei de fotbal Corvinul Hunedoara, Florin Maxim, a declarat, joi seara, într-o conferință de presă, după eliminarea din Europa League în fața formației HNK Rijeka, că jucătorii săi nu au timp să se lamenteze pentru că trebuie să se pregătească pentru un alt meci în Conference League

"Băieții erau supărați în vestiar, dar le-am spus că nu avem timp să ne lamentăm, să plângem, pentru că ne aşteaptă joi un alt meci în Conference League (n.r.- cu FC Astana). Trebuie să ne regrupăm ca să câştigăm acel meci.

Azi a fost genul de meci la care ne aşteptam, ştiam că întâlnim o echipă puternică pe teren propriu. Ştiam că începuturile de meci le aparțin, ei au subordonat echipe mult mai bune decât noi. Dar tocmai de aceea consider că ar fi trebuit să gestionăm altfel începutul de joc.

După gol, ei au mai avut trei ocazii şi pot spune că am scăpat până la pauză cu acel 1-0. Dar apoi noi am făcut o a doua repriză consistentă, o repriză etalon pentru noi, pentru viitorul nostru, pentru că noi ne-am calificat acum în Conference League", a spus Maxim.

"Eu am încredere în jucători"

"Noi dacă marcam la acel penalty mai jucam prelungiri, iar apoi se putea întâmpla orice. Dar nu sunt supărat pe ratarea lui Buş, chiar mă bucur că el şi-a asumat responsabilitatea de a executa acel penalty.

Eu am încredere în jucători, trebuie să învățăm din astfel de jocuri, ne vor ajuta enorm în viitor. A fost şi teama asta de a reuşi, şi mă leg mereu de ea, dar nu poți să arăți într-un fel într-o repriză şi în alta altfel. E doar un joc al minții pe care noi l-am pierdut în primele 15 minute. Cineva trebuia să câştige şi nu am fost noi în seara asta", a adăugat tehnicianul.

Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League după ce a fost învinsă de formația HNK Rijeka cu scorul de 1-0, joi seara, pe Stadionul HNK Rijeka din Rijeka, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiției. În tur cele două formații încheiaseră la egalitate, 0-0.

Corvinul Hunedoara îşi va continua parcursul european în Conference League, acolo unde va juca în turul al treilea preliminar împotriva formației FC Astana (Kazahstan). Câştigătoarea Cupei României ar fi gazdă în primul meci.