Lazio ”scufundă” Nisa pe o ploaie torențială și se instalează pe primul loc în Europa League

Lazio construiește pe succes
Lazio construiește pe succesFederico Proietti / DPPI via AFP
Nice s-a înclinat cu 4-1 în fața lui Lazio pe o ploaie torențială și pe un teren care devenea din ce în ce mai impracticabil. Valentín Castellanos a fost omul meciului.

Lazio ocupă primul loc în clasamentul Europa League după două meciuri, cu o rată de succes de 100%, și golaveraj superior celor de la Lyon, Tottenham, Anderlecht și FCSB, care au, de asemenea, punctaj maxim.

După 1-1 cu Real Sociedad în meciul de deschidere, din Europa League, Nice a avut parte de un nou test dificil: Lazio pe Stadio Olimpico din Roma. Și a fost clar prea mult pentru francezi învinși cu 4-1.

Primele 20 de minute dezastruoase

Sub o ploaie torențială, Nice a fost dominată copios de biancocelesti în primele 20 de minute.

La un corner executat de Pedro, Valentín Castellanos a trimis mingea cu capul în bara transversală a lui Marcin Bulka.

Apoi, șutul deviat al lui Matías Vecino a fost salvat de o altă bară. La un alt corner al lui Pedro, căpitanul Patric a reluat cu capul, dar Jonathan Clauss a salvat de pe linie... înainte ca spaniolul să recupereze  mingea și să o trimită în colțul din dreapta sus al porții lui Bulka, în minutul 20.

Tchanoua l-a găsit apoi pe Pedro în mijlocul terenului, care i-a pasat magistral lui Castellanos, singur în fața lui Bulka, și scorul devenea 2-0 în minutul 35.

Un un-doi între Jérémie Boga și Youssoufa Moukoko a dus la primul și singurul gol al lui Nice în minutul 41.

Castellanos, de neoprit

Deși a redus din diferență, Nice nu a reușit să revină în joc. După pauză, un triunghi de pase între Castellanos, Vecino și Pedro se putea încheia cu un nou gol la șutul fostului jucător blaugrana.

Golul desprinderii a venit de la inevitabilul Castellanos. Lansat în adâncime de Nicolo Rovella, venezueleanul l-a depășit pe Pablo Rosario și a trimis mingea la colțul lung.

Inițial considerat offside, golul a fost validat de VAR.

Mingea rula din ce în ce mai greu pe terenul îmbibat cu apă, dar Laziali nu își încheiaseră socotelile.

Rovella l-a servit din nou pe Castellanos, care a fost doborât de Bulka în careu.

Mattia Zaccagni a transformat penalty-ul în minutul 67.

În perspectiva confruntării de duminică cu PSG, Franck Haise a decis să facă unele schimbări.

Noua achiziție Evann Guessand a fost aproape de a înscrie, dar Mandas a salvat, ajutat de coechipierii săi să respingă în corner.

A fost imposibil să se mai întâmple ceva după aceea și Nice a părăsit Roma cu o înfrângere zdrobitoare.

O victorie cu Ferencvaros în următorul meci, peste 3 săptămâni, este imperativă.

Cât despre Lazio, ”acvilele” au început perfect campania sub comanda antrenorului Marco Baroni, care, la vârsta de 60 de ani, se află la prima sa experiență europeană ca tactician.

Au șase puncte din două meciuri, dar mai ales o diferență de goluri de +6. Înseamnă că Lazio ocupă primul loc în clasamentul Europa League, având o diferență de goluri superioară celorlalte echipe care au câștigat ambele meciuri - Olympique Lyonnais la +5, Tottenham Hotspur și FCSB la +4 și Anderlecht la +2.

Pe de altă parte, rivala lor din oraș, Roma, are un singur punct din două meciuri, după o remiză acasă cu Athletic Club (1-1) și o înfrângere în deplasare cu echipa suedeză Elfsborg (1-0).

Primele opt clasate merg direct în optimi, echipele de pe locurile 9-24 intră în play-off, iar de pe 25 în jos sunt eliminate din Europa.