Panathinaikos, eliminată dramatic de Ajax din Europa League. Recordul stabilit de cele două echipe

Ajax și Panathinaikos au stabilit un record UEFA
Ajax și Panathinaikos au stabilit un record UEFAProfimedia
Panathinaikos Atena a fost eliminată dramatic din Europa League de Ajax, care s-a impus cu scorul de 13-12 la loviturile de departajare, joi seara, la Amsterdam, într-un meci în care grecii s-au impus cu 1-0, după prelungiri, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

"Lăncierii" s-au impus la Atena cu 1-0, dar Pao a dus meciul în prelungiri prin reuşita lui Tete (89). La loviturile de departajare, Brobbey a ratat de două ori de la Ajax, dar în cele din urmă oaspeții au ratat cinci penalty-uri față de patru ale gazdelor.

Ajax a avut nevoie de 34 de lovituri de departajare pentru a învinge Panathinaikos cu 13-12, joi, într-un maraton al loviturilor de la 11 metri, stabilind un record al competiției UEFA, după ce meciul lor din turul al treilea preliminar al Europa League s-a încheiat 1-1.

Recordul mondial pentru cea mai lungă serie de lovituri de la 11 metri din istorie a fost stabilit în luna mai, când cluburile israeliene de liga a treia SC Dimona și Shimshon Tel Aviv au avut nevoie de 56 de lovituri de departajare pentru a rezolva meciul din semifinalele barajului de promovare.

Remko Pasveer, portarul lui Ajax, a avut cinci intervenții și a marcat și el, ajutând gazdele să câștige la loviturile de departajare, în timp ce internaționalul olandez Brian Brobbey a ratat două penalty-uri.

Fundașul Anton Gaaei a executat în cele din urmă penalty-ul câștigător pentru Ajax. Clubul din Eredivisie va înfrunta acum echipa poloneză Jagiellonia Bialystok în turul play-off, la sfârșitul acestei luni.