Petrocub Hînceşti scrie istorie pentru fotbalul moldovean după victoria cu The New Saints

Josh Daniels și Vladimir Ambros
Josh Daniels și Vladimir AmbrosProfimedia
Petrocub Hînceşti, campioana Republicii Moldova, s-a calificat în play-off-ul Europa League la fotbal, după ce a remizat în deplasare cu echipa galeză The New Saints FC, scor 0-0, marți seara, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

Petrocub câştigase prima manşă cu 1-0, la Chişinău, iar acum şi-a asigurat în premieră calificarea în grupele unei competiții europene, fie Europa League, fie Conference League (dacă va pierde în play-off-ul UEL)

În play-off-ul Europa League, Petrocub va înfrunta campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, care a fost eliminată din Liga Campionilor de Qarabag FK, după 2-1 în deplasare şi 2-7 acasă.

Petrocub Hîncești este a doua echipă moldoveană din istorie care obține calificarea grupele unei competiții europene după Sheriff Tiraspol.

Petrocub și-a început campania europeană în Liga Campionilor.

Campioana Moldovei a trecut în primul tur de Ordabasy, însă a fost eliminată de APOEL.

A retrogradat în Europa League, iar acum are șansa calificării în grupe.

Moldovenii au câștigat pentru prima dată în istorie campionatul din Moldova în sezonul recent încheiat.