Nu a fost ”Usor” în Austria! După un start dificil, FCSB pleacă neînvinsă de la Linz

LASK Linz și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din play-off-ul Europa LeagueHarald Dostal / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP
LASK Linz și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din play-off-ul Europa League.

LASK Linz - FCSB 1-1

În primele 10 minute de joc, austriecii de la LASK au creat emoții în două rânduri apărării roș-albastre. După ce a ieșit pentru a intercepta o centrare, Târnovanu a scăpat balonul în față, însă tot goalkeeperul a fost cel care și-a reparat greșeala.

După câteva momente, nigerianul Moses Usor nu a putut finaliza o centrare bună venită din flancul stâng, la o fază la care Radunovic l-a scăpat din marcaj. Din fericire pentru FCSB, extrema celor de la LASK a trimis mingea departe de poarta lui Târnovanu.

O ocazie periculoasă a fost semnată de Taoui, al cărui șut a trimis mingea aproape de spațiul porții echipei bucureștene. O acțiune bună a lui Taoui în flancul stâng l-a adus din nou în poziție de finalizare pe Usor, însă șutul nigerianului s-a dus departe de țintă.

Defensiva roș-albastră avea să cedeze cu 10 minute înainte de pauză. Francezul Adil Taoui l-a învins pe Târnovanu cu un șut din interiorul careului după o succesiune de pase reușite de LASK în treimea celor de la FCSB.

Cea mai mare ocazie a celor de la FCSB a fost irosită în finalul primei părți de către Edjouma, francezul fiind refuzat de Siebenhandl după o fază în care Miculescu a recuperat mingea de la apărătorii austrieci.

Golul egalizator a venit în cele din urmă pentru FCSB chiar înainte de pauză, când o centrare perfectă venită de la Vali Crețu din flancul drept a fost fructificată de David Miculescu cu o lovitură de cap.

Chiar la ultima fază a primei părți, trupa lui Charalambous putea intra cu avantaj la cabine, însă Edjouma nu a nimerit spațiul porții în urma unui șut din marginea careului.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteFlashscore

Repriza secundă

La pauză, FCSB i-a introdus în teren pe Florin Tănase și Tavi Popescu, cei doi înlocuindu-i pe Daniel Popa și Alex Băluță.

Crețu a avut o nouă intervenție bună în fața lui Taoui, la o fază la care austriecii puteau semna pericol la poarta lui Târnovanu după o succesiune de pase.

Nu au existat ocazii clare de gol până la mijlocul reprizei secunde, în avantaj la capitolul posesie fiind însă tot austriecii de la LASK.

Cu un sfert de oră înainte de fluierul final, o mare ocazie a fost semnată de Tavi Popescu. Decarul l-a luat la țintă pe portarul Siebenhandl, deși a primit o minge bună de la Crețu în interiorul careului.

Legendarul fundaș Jerome Boateng, campion mondial cu Germania în 2014, și-a făcut apariția în teren în minutul 78.

O acțiune în viteză a austriecilor putea duce la golul de 2-1, însă bara transversală a porții lui Târnovanu s-a opus în urma șutului puternic expediat de kosovarul Valon Berisha.

Introdus în actul secund, Ștefănescu nu a fost inspirat după o acțiune frumoasă reușită de Florin Tănase. Extrema a încercat o pasă cu exteriorul către Tavi Popescu, însă execuția a lăsat de dorit. Din celălalt flanc, Popescu a încercat un șut la colțul scurt, însă fără probleme pentru Siebenhandl.

S-a încheiat cu scor de egalitate la Linz, 1-1. Meciul decisiv din Ghencea va avea loc peste o săptămână.