Răzvan Lucescu, cu un pas în grupele Europa League. Victorie categorică pentru PAOK

Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK
Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOKProfimedia
În prima manșă din play-off-ul Europa League, grecii de la PAOK s-au impus la Salonic cu un neverosimil 4-0 în fața irlandezilor de la Shamrock Rovers.

PAOK - Shamrock Rovers 4-0

Duelul din prima manșă a fost dominat total de grecii lui Răzvan Lucescu. La pauză, PAOK conducea doar cu 1-0 grație unui autogol semnat de Cleary în prelungirile primei părți, înainte de acest eveniment gazdele având un gol anulat al lui Abdul Rahman Baba pe motiv de fault.

Partea a doua a început ca un fulger pentru PAOK, care în minutul 48 făcea 2-0 după reușita brazilianului Taison.

Cu un singur șut pe poartă înregistrat în cele 90 de minute, Shamrock a rămas în 10 oameni în minutul 52 după ce Honohan a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

La mijlocul părții secunde, Konstantelias a modificat tabela la 3-0. În minutele de final, grecii și-au permis luxul de a rata un penalty prin Chalov (min 90+3), însă Abdul Rahman Baba s-a revanșat pentru golul anulat din prima repriză și a făcut 4-0 în minutul 90+5.

PAOK pornește așadar ca mare favorită la accederea în grupele principale ale competiției Europa League înainte de returul de la Dublin programat pe 29 august.