Răzvan Lucescu, resemnat după înfrângerea cu FCSB: ”Sunt perioade în care nu reuşeşti să câştigi”

Răzvan Lucescu
Răzvan LucescuGiannis Papanikos / Zuma Press / Profimedia
PAOK a pierdut al doilea meci la rând în Europa League, 0-1 cu FCSB după ce şi în prima partidă a cedat cu 1-3 cu Galatasaray, la Istanbul.

Antrenorul echipei elene PAOK Salonic, Răzvan Lucescu, a afirmat, la finalul partidei cu FCSB, pierdută pe teren propriu cu scorul de 0-1, în Europa League, că în fotbal există perioade în care o formație orice ar face nu reuşeşte să câştige.

”Avem şi noi partea noastră de vină. Nu vreau să intru în prea multe discuții şi analize. Pe de altă parte, din experiența mea, sunt astfel de perioade, în care orice ai face nu reuşeşti să câştigi, şi invers, la cea mai mică greşeală pe care o faci, primeşti gol. Aşa s-a întâmplat şi duminică, şi meciul de astăzi a fost asemănător”, a explicat Răzvan Lucescu după partidă.

”Un gol marcat în prima repriză de către noi ar fi însemnat cu totul şi cu totul altceva. Probabil că în momentul de față jucăm cu prea mare dorință de a reuşi, pentru că nu am fost capabili să marcăm, aşa cum s-a întâmplat în toate aceste meciuri, presiunea pe jucători creşte şi de aici apar ratările. Nu ne rămâne nimic altceva de făcut decât să luptăm”, a declarat Lucescu la DigiSport.

Tehnicianul român crede că formație sale îi lipseşte şi norocul de a înscrie în astfel de partide.

”Lipseşte şi norocul, poate că în altă perioadă am fost mai norocoşi. Am câştigat, am câştigat încrederea apoi, în fotbal eşti pus în situații total imprevizibile şi trebuie să reacționezi”, a mai spus Lucescu.

Notele Jucătorilor
Notele JucătorilorFlashscore

FCSB a obținut o victorie mare cu echipa greacă PAOK Salonic, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul Toumba din Salonic, în etapa a doua a competiției de fotbal Europa League, deşi a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică.

Aceasta este cea de-a doua victorie consecutivă în competiție pentru FCSB, după 4-1 cu letonii de la RFS, săptămâna trecută, la Bucureşti.