Atât de aproape! Corvinul ratează un penalty și cade în Conference League

Corvinul a cedat cu 1-0 pe terenul croaților de la Rijeka în manșa decisivă din turul 2 preliminar Europa LeagueFacebook / FC Corvinul 1921 Hunedoara
Hunedorenii lui Florin Maxim au fost învinși la limită de vicecampioana Croației, Rijeka, scor 1-0, în manșa decisivă din turul 2 preliminar Europa League. În finalul celor 90 de minute, Corvinul a irosit o șansă imensă de a trimite duelui în prelungiri prin Buș, care a ratat din penalty. Hunedorenii continuă așadar în Conference League.

Rijeka - Corvinul Hunedoara 1-0

Croații au semnat o primă mare ocazie încă din debutul partidei, însă portarul Lefter i-a salvat pe hunedoreni cu un reflex bun după o încercare de finalizare a lui Pasalic.

Corvinul a replicat prin Manolache, care a trimis cu o lovitură de cap aproape de poarta lui Ziomislic în urma unui corner bine bătut de Ubbink.

Jocul s-a mutat foarte repede la poarta lui Lefter, acolo unde decarul Toni Fruk nu a putut finaliza o centrare bună venită din flancul stâng, deși mijlocașul croaților s-a aflat într-o poziție bună.

Gazdele nu au mai iertat însă în minutul 12, atunci când Petrovic a fructificat o centrare pe jos trimisă de Ivanovic.

În finalul primei părți, Ivanovic a avut o acțiune periculoasă din flancul stâng. După ce a pătruns în centru, atacantul a încercat un șut în forță, balonul trecând aproape de poarta lui Lefter.

Repriza secundă

Croații au început furtunos repriza secundă, Pasalic găsindu-l în interiorul careului pe Petrovic. Marcatorul golului din prima parte a jocului a fost însă refuzat de un nou reflex bun al lui Lefter.

La jumătatea reprizei, Petrovic a trimis mingea în poartă, însă jocul a fost oprit pentru un fault în atac comis de mijlocașul celor de la Rijeka.

Ivanovic a semănat pericol după o pătrundere din flancul stâng, șutul său trecând aproape de poarta lui Lefter.

O adevărată undă de șoc avea să vină cu un sfert de oră înainte de finalul celor 90 de minute, atunci când Corvinul a beneficiat de o lovitură de la 11 metri după ce Hrezdac a fost lovit de portarul Posavec.

Sergiu Buș a fost cel care și-a asumat răspunderea pentru executarea penalty-ului, însă atacantul hunedorenilor a trimis balonul peste poartă, elevii lui Maxim irosind astfel o șansă imensă de a reveni în joc.

În prelungirile partidei, croații au irosit două șanse bune de a marca, însă defensiva hunedoreană a răspuns prompt.

Hunedorenii continuă în Europa, însă în Conference League, acolo unde elevii lui Florin Maxim va întâlni în turul 3 formația kazahă FC Astana.