Miracolul hunedorean continuă! Vicecampioana Croației, ținută în șah de Corvinul

Corvinul - Rijeka
Corvinul - RijekaFacebook / FC Corvinul 1921 Hunedoara
În prima manșă din turul 2 Europa League, Corvinul și Rijeka au încheiat cu remiză albă pe Stadionul Municipal din Sibiu, la capătul unei partide dominate de hunedoreni la capitolul ocazii de gol.

Corvinul - Rijeka 0-0

Începutul de partidă a fost unul curajos pentru Corvinul, Daniel Pîrvulescu având o primă incursiune periculoasă în flancul stâng. După câteva momente, căpitanul Alexandru Neacșa a săltat balonul pentru un voleu frumos al lui Sergiu Buș, însă balonul nu a prins cadrul porții lui Zlomislic.

Croații au dominat apoi la capitolul posesie, șutul din marginea careului încercat de albanezul Lindon Selahi fiind blocat în ultimul moment de apărarea hunedoreană.

Un moment controversat a avut loc în minutul 9, când mingea centrată de Pîrvulescu a părut să se oprească în mâna unui fundaș de la Rijeka, în interiorul careului. Arbitrul maltez Farrugia a făcut însă semn că jocul poate continua.

La poarta cealaltă, columbianul Jorge Obregon a încercat o finalizare dintr-o poziție destul de dificilă, balonul fiind însă trimis în out de margine.

Un nou moment bun al hunedorenilor în ultima treime a fost bine tratat de apărarea croată, centrarea lui Iacob pentru Buș în fața porții fiind respinsă de stoperii de la Rijeka. Cu 10 minute înainte de finalul primei părți, același Buș a trimis primul șut pe poarta lui Zlomislic, însă goalkeeperul bosniac a reținut fără probleme.

O șansă bună a avut și Necșa, al cărui șut de la mare distanță a trecut foarte aproape de poarta croată într-o primă repriză dominată de hunedoreni la capitolul ocazii.

Repriza secundă

În debutul părții secunde, Marco Pasalic le-a dat ceva emoții hunedorenilor în urma unui șut trimis de la mare distanță.

O pătrundere a lui Buș putea duce la deschiderea scorului, însă un stoper de la Rijeka a blocat în ultimul moment încercarea de finalizare a lui Pîrvulescu.

Din fază fixă, croații au semănat panică la poarta lui Lefter, după o execuție cu efect a lui Niko Jankovic.

Jocul s-a mutat rapid la cealaltă poartă, acolo unde Pîrvulescu, scăpat pe contraatac, a trimis o centrare periculoasă pentru Lupu, însă atacantul introdus la pauză a fost blocat în ultimul moment de apărarea croată, hunedorenii fiind nevoiți să se mulțumească doar cu o lovitură de colț. Același Lupu a fost aproape de gol după o centrare perfectă a lui Velisar. Lovitura de cap a atacantului nu a trimis din păcate balonul pe poartă.

Găsit bine în careu de o centrare a lui Cabraja, Hodza a finalizat slab, deși mijlocașul celor de la Rijeka se afla într-o poziție favorabilă.

În minutele de final, Pîrvulescu a fost aproape de a înscrie, însă șutul său plasat a fost reținut de goalkeeperul Zlomislic. În prelungiri, croații au beneficiat de un corner executat direct pe spațiul porții de către Jankovic, însă Lefter a fost pe fază și a respins.

Fără a fi dominată de adversar, Corvinul încheie duelul fără gol primit de la vicecampioana Croației, meciul decisiv urmând să aibă loc peste o săptămână.

Într-o altă partidă de interes pentru hunedoreni, moldovenii de la Sheriff Tiraspol au fost învinși la limită, scor 1-0, pe teren propriu, de către suedezii de la Elfsborg, în prima manșă din turul 2 UEL. Golul a fost marcat de oaspeți din penalty în ultimele minute de joc. Dacă va trece de Rijeka, Corvinul va întâlni în turul 3 învingătoarea dintre Sheriff și Elfsborg.