O fază bizară s-a derulat în cea mai recentă etapă din prima ligă croată
O fază bizară s-a derulat în cea mai recentă etapă din prima ligă croatăCaptură Twitter
O fază bizară s-a derulat în cea mai recentă etapă din prima ligă croată.

În runda cu numărul 13, Osijek s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Istra. Toate cele patru reușite s-au înregistrat în actul secund al jocului. Jugovic a deschis scorul pentru gazde în minutul 47.

La jumătatea reprizei secunde a avut loc o fază controversată, în urma unui corner de care au beneficiat cei de la Osijek. În momentul executării loviturii de colț, jucătorii echipei oaspete s-au oprit după ce au auzit un fluier.

Din păcate pentru oaspeți, fluierul nu era cel al arbitrului Jakov TItlic, ci era unul ce s-a auzit din tribunele arenei ”Opus”.

Cei de la Osijek au profitat de neatenție și au înscris, moment în care adversarii s-au repezit la arbitrul de centru și au protestat.

După câteva minute, centralul a mers la margine și a comunicat oficialilor de la Osijek să facă un anunț la stația de amplificare a stadionului pentru ca acel fluier din tribune să nu mai fie folosit.

Golul gazdelor nu a fost validat în cele din urmă, însă asta nu a fost o problemă pentru Osijek, care a mai punctat de două ori prin același Jugovic (min 86 și min 90+4 - penalty), atacantul croat trecându-și în cont un hattrick.

Oaspeții au înscris golul de onoare tot în urma unui penalty obținut în minutul 90+7, Filet fiind cel care a transformat din 11 metri.