Campioana olimpică Brazilia, învinsă de Paraguay în calificările pentru JO 2024

Brazilia și Paraguay în calicările pentru JO 2024
Brazilia și Paraguay în calicările pentru JO 2024Profimedia
Brazilia, campioana olimpică en titre la fotbal, a debutat cu stângul la turneul final sud-american de calificare pentru Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, înclinându-se la limită în fața echipei Paraguayului, scor 0-1, luni, la Caracas.

Mijlocaşul Fabrizio Peralta a înscris, în minutul 45+2, unicul gol al meciului de pe stadionul Brigido Iriate din capitala Venezuelei.

Brazilienii au avut o mare ocazie de a marca în minutul 29, când au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, ratată însă de marea lor vedetă, Endrick, care va juca din vară la Real Madrid.

Tot luni, pe acelaşi stadion, Argentina a remizat, scor 2-2, cu echipa Venezuelei, gazdele marcând golul egalizator în minutul 90+10, dintr-un penalty acordat după consultarea VAR.

Meciul a fost foarte tensionat, arbitrul arătând trei cartonaşe roşii, două în tabăra argentiniană şi unul în cea venezueleană.

Golurile au fost marcate de Carlos Vivas (39) şi Thiago Almada (61) pentru Argentina, respectiv Leandro Brey (16) şi Kevin Kelsy (90+10 - penalty).

Turneul Final Four de la Caracas va continua joi cu meciurile Argentina - Paraguay şi Brazilia - Venezuela. Primele două clasate se califică la JO 2024.