De la Luis Enrique la Messi. Marii fotbaliști care au câștigat aurul la Jocurile Olimpice

Messi joacă împotriva Nigeriei la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008
Messi joacă împotriva Nigeriei la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008AFP
Spre deosebire de celelalte sporturi, în fotbal, echipele naționale nu participă la Jocurile Olimpice cu echipa națională de seniori. Majoritatea echipei este formată din jucători sub 23 de ani, având opțiunea de a include până la trei fotbaliști care depășesc această vârstă.

Această normă este în vigoare din Barcelona 1992. Succesul primului Campionat Mondial de Fotbal din Uruguay 1930 a determinat FIFA să interzică acest sport la Jocurile Olimpice. De fapt, fotbalul a fost scos din program la Los Angeles 1932 și a revenit în Berlin 1936, unde doar amatorii puteau participa.

În Los Angeles 1984, regula a fost schimbată pentru a permite participarea jucătorilor profesioniști, cu excepția selecțiilor UEFA și CONMEBOL, care puteau participa doar dacă jucătorii nu disputaseră un Campionat Mondial absolut.

Astfel, în lista câștigătorilor medaliei de aur olimpice apar mari fotbaliști, dar această listă, în mod firesc, este departe de cea a Campionatului Mondial.

Leo Messi

Campionul mondial cu Argentina în Qatar 2022, Messi a obținut aurul olimpic pentru echipa Argentina la Beijing 2008, revalidând titlul câștigat cu patru ani înainte, Atena 2004. Jucătorul din Rosario a marcat două goluri, într-o echipă în care care se aflau și Ángel Di María, Kun Agüero, Riquelme și Pocho Lavezzi.

Argentina a învins Nigeria în finală cu un gol marcat de Di María. Înainte de aceasta, Argentina a eliminat marea rivală Brazilia, scor 3-0 în semifinale, precum și Olanda în sferturile de finală.

Carlos Tevez

„El Apache” a obținut prima medalie de aur olimpică pentru Argentina la Atena 2004 și a fost cel mai bun marcator al turneului, reușind opt goluri. Carlitos a marcat în toate meciurile eliminatorii. A înscris trei goluri împotriva Costa Ricăi în sferturile de finală, un gol împotriva Italiei în semifinale și unul împotriva Paraguayului în finală.

Din echipa "Albicelestă" au mai făcut parte Saviola, Kily González, Heinze, D'Alessandro și Lucho González.

Neymar

În Rio 2016, Brazilia a pus capăt blestemului său în turneul olimpic și a cucerit pentru prima dată medalia de aur. Până în acel moment, acumulaseră trei medalii de argint (Los Angeles 1984 împotriva Franței, Seul 1988 împotriva URSS și Londra 2012 împotriva Mexicului).

Finala împotriva Germaniei s-a terminat la egalitate, 1-1, după ce Neymar și Meyer au marcat. Penalty-urile au decis soarta meciului, iar Neymar a fost cel care a înscris ultimul pentru Brazilia. Înainte de finală, "Canarinha" eliminase Honduras în semifinale (6-0, cu două goluri ale atacantului de la Al-Hilal) și Columbia în sferturile de finală (2-0, cu un gol al fostului jucător de la Barcelona și PSG).

Neymar, după ce a câștigat aurul olimpic la Rio de Janeiro
Neymar, după ce a câștigat aurul olimpic la Rio de JaneiroAFP

Luis Enrique

Luis Enrique, cel care a fost selecționerul național al Spaniei la Euro 2020 și la Campionatul Mondial din Qatar 2022, are o carieră impresionantă și ca fotbalist al echipei naționale. În afară de participările sale la Campionatele Mondiale din Statele Unite 1994, Franța 1998 și Coreea de Sud-Japonia 2002 și la Euro 1996 în Anglia, el deține și o medalie de aur olimpică.

La Barcelona 1992, într-o atmosferă spectaculoasă pe Camp Nou, Spania a învins Polonia în finală cu 3-2, printr-o dublă a lui Kiko și un gol al lui Abelardo. Anterior, Spania depășise Ghana în semifinale și Italia în sferturile de finală.

Acea Generație de Aur includea și jucători precum Santi Cañizares, Pep Guardiola, Albert Ferrer, José Emilio Amavisca și Alfonso Pérez.

Luis Enrique, în finala olimpică din 1992 dintre Spania și Polonia
Luis Enrique, în finala olimpică din 1992 dintre Spania și PoloniaProfimedia

Samuel Eto'o

La Sydney 2000, Camerun a continuat seria victorioasă a fotbalului african, începută de Nigeria la Atlanta 1996, și a câștigat medalia de aur olimpică după ce a învins Spania la penalty-uri. În acea finală, echipa națională a Spaniei a condus cu 2-0 datorită golurilor marcate de Xavi Hernández și Gabri, dar un autogol al lui Iván Amaya și un gol al lui Samuel Eto'o au răsturnat situația.

Camerun eliminase anterior Brazilia lui Ronaldinho în sferturile de finală cu scorul de 2-1 și Chile lui Iván Zamorano în semifinale, cu același rezultat. În acea echipă mai jucau și Patrick M'Boma, Lauren și Modeste M'Bami.