SUA, Spania și Franța au câștigat meciurile de deschidere ale Jocurilor Olimpice de fotbal feminin

Aitana Bonmati a marcat în victoria Spaniei în fața Japoniei
Aitana Bonmati a marcat în victoria Spaniei în fața JaponieiProfimedia
Aitana Bonmati (26 de ani), deținătoarea în exercițiu a Balonului de Aur, a marcat un gol și a contribuit la un altul, iar Spania, deținătoarea Cupei Mondiale, a învins Japonia cu 2-1, joi, în primul meci al turneului olimpic de fotbal feminin, în timp ce Statele Unite, de patru ori medaliate cu aur, au învins Zambia cu 3-0, iar Franța, țara gazdă, a învins Columbia cu 3-2.

Spania își face debutul olimpic în fotbalul feminin la Jocurile de la Paris, dar este principala candidată la medalia de aur după triumful de la Cupa Mondială din Australia și Noua Zeelandă de anul trecut.

Spania a fost condusă de  Japonia cu 1-0 în începutul partidei din Grupa C, din orașul Nantes, în urma unei lovituri libere superbe executate de Aoba Fujino, dar Bonmati a egalat rapid la jumătatea primei reprize.

Spania a obținut apoi victoria în minutul 74, când Mariona Caldentey a conlucrat excelent cu Bonmati înainte de a înscrie.

Cu 12 echipe împărțite în trei grupe de câte patru, și cele mai bune două echipe clasate pe locul al treilea vor merge în sferturile de finală.

Spania a început cu șapte jucătoare care au fost în formația care a câștigat finala Cupei Mondiale de anul trecut împotriva Angliei la Sydney, plus Alexia Putellas, de două ori fostă câștigătoare a Balonului de Aur.

"Am început Jocurile foarte bine. Sunt fericită pentru victorie. (Înfrângerea de la Cupa Mondială împotriva) Japoniei ne-a lăsat un ghimpe în coastă", a declarat Bonmati.

"Golul pe care l-am primit nu ne-a schimbat mentalitatea. Am jucat fotbalul nostru și am meritat victoria".

În aceeași grupă, Brazilia, dublă medaliată cu argint, a învins Nigeria cu 1-0 la Bordeaux.

Fosta jucătoare mondială a anului, Marta, aflată la a șasea ediție a Jocurilor Olimpice la vârsta de 38 de ani, a avut un gol respins pe motiv de offside, înainte de a o servi pe Gabi Nunes pentru unicul gol în finalul primei reprize.

Swanson la dublu pentru SUA

SUA au venit la Jocurile Olimpice cu o echipă tânără, dar cu mari speranțe de succes sub conducerea noului antrenor Emma Hayes.

Ele au câștigat fără probleme în fața Zambiei la Nisa, dar ar fi trebuit să triumfe la o diferență mai mare după ce au marcat de trei ori în prima repriză împotriva unor adversare care au avut o jucătoare eliminată înainte de pauză.

Trinity Rodman și Mallory Swanson au lovit amândouă bara înainte ca Rodman - fiica fostului superstar NBA Dennis Rodman - să înscrie în minutul 17 cu o întoarcere frumoasă și o finalizare în careu.

Swanson a făcut 2-0 în minutul 24, când a controlat pasa lui Lindsey Horan și a finalizat, iar un minut mai târziu a marcat din nou, de data aceasta ocolind portarul pentru a înscrie.

Pauline Zulu din Zambia a fost eliminată în urma unei verificări VAR cu puțin timp înainte de pauză pentru un fault asupra Sophiei Smith.

Cu toate acestea, SUA nu a mai marcat niciun gol în superioritate numerică.

Tot în Grupa B, Germania, medaliată cu aur în 2016, a surclasat Australia, câștigând cu 3-0 la Marsilia. Marina Hegering și Lea Schueller au marcat ambele cu capul, înainte ca Jule Brand să parafeze victoria.

SUA și Germania se întâlnesc duminică la Marsilia.

Franța a început șovăielnic dar a învins Columbia cu 3-2 la Lyon.

Marie-Antoinette Katoto a marcat de două ori în prima repriză, după o reușită a lui Kenza Dali, în timp ce Franța părea să fie în avantaj.

Cu toate acestea, Catalina Usme a redus din diferență din penalty la începutul reprizei secunde, iar Manuela Pavi, înlocuitoare, a redus și mai mult din diferență, înainte ca un cartonaș roșu pentru Mayra Ramirez să pună capăt speranțelor Columbiei de a obține un punct.

Marie-Antoinette Katoto a marcat de două ori, iar Franța a învins Columbia cu 3-2 în debutul olimpicAFP

Canada a trecut peste scandalul de spionaj

În aceeași Grupă A, Canada, campioana olimpică în exercițiu, a trecut peste un scandal de spionaj și a obținut o victorie cu 2-1 în fața Noii Zeelande la Saint-Etienne.

Mackenzie Barry a deschis scorul pentru Noua Zeelandă în fața unei asistențe reduse la Stade Geoffroy-Guichard.

Cloe Lacasse de la Arsenal a egalat în prelungirile primei reprize pentru Canada, care a învins Suedia la penalty-uri în finala de la Tokyo în urmă cu trei ani. Evelyne Viens a marcat apoi golul victoriei cu 11 minute înainte de final.

Pregătirea Canadei a fost umbrită după ce un antrenor secund și un analist au fost trimiși acasă de la Jocurile Olimpice în ajunul meciului.

Analistul, Joey Lombardi, în vârstă de 43 de ani, a fost, de asemenea, condamnat la opt luni de închisoare cu suspendare pentru că a survolat cu o dronă un antrenament al Noii Zeelande în această săptămână la Saint-Etienne.

Antrenorul Bev Priestman și-a cerut scuze și nu a luat parte la meciul cu Noua Zeelandă, considerând că nu ar fi potrivit.

"Acestea nu sunt valorile noastre. Nu suntem trișoare", a declarat apărătoarea Vanessa Gilles, care a descris episodul drept o "umilință".