Selecționerul Franței, Thierry Henry, își critică jucătorii după ce victoria în fața Argentinei s-a încheiat cu o încăierare

Thierry Henry privește cum jucătorii săi se încălzesc înainte de meci
Thierry Henry privește cum jucătorii săi se încălzesc înainte de meciReuters
Selecționerul Franței, Thierry Henry (46 de ani), a calificat drept inacceptabil comportamentul unora dintre jucătorii săi, după victoria cu 1-0 în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice cu Argentina, la Bordeaux, încheiată cu o încăierare și un cartonaș roșu pentru mijlocașul Enzo Millot (22 de ani).

Franța, țara gazdă, a eliminat vineri Argentina pentru a răzbuna înfrângerea suferită în ultima finală a Cupei Mondiale, într-o rivalitate acerbă alimentată recent de o înregistrare video în care jucătorii argentinieni scandează lozinci catalogate drept rasiste la adresa jucătorilor francezi.

Dar triumful, grație unui gol marcat în minutul cinci de Jean-Philippe Mateta, a fost pătat la câteva momente după fluierul final, când festivitățile francezilor în fața jucătorilor argentinieni au dus la o scurtă încăierare în care Millot a primit un cartonaș roșu.

"Nu sunt de acord cu ceea ce s-a întâmplat la final", a declarat Henry pentru televiziunea argentiniană TyC Sports. "Unul dintre jucătorii mei a primit un cartonaș roșu și nu accept asta, nu ar trebui să se întâmple. M-am dus să-i strâng mâna lui (antrenorului argentinian Javier) Mascherano și, când m-am întors, se întâmplase".

În afară de probleme, Henry l-a lăudat pe omologul său argentinian Mascherano după un meci strâns în care sud-americanii au încercat să obțină egalarea, dar au fost ținuți în cele din urmă de linia de fund franceză.

"Am încercat să jucăm între linii, dar a fost foarte greu", a declarat fostul internațional francez.

"Argentina a avut posesia și noi am jucat pe contraatac. Golul a venit repede, nu vreau să spun că ne-a speriat, dar a trebuit să așteptăm mai mult. Asta nu e atât de ușor".

Franța joacă luni împotriva Egiptului pentru un loc în finală în încercarea de a câștiga prima medalie de aur olimpică din ultimii 40 de ani.

Uitați-vă la rezumatul meciului cu Flashscore.