Spania, remontada de senzație cu Marocul. Ibericii și-a asigurat un loc în finala Jocurilor Olimpice

Spania sărbătorește golul egalizator al lui Lopez
Spania sărbătorește golul egalizator al lui LopezAFP
Vara de aur a Spaniei ar putea fi încununată apoteotic vineri seară, în finala olimpică. Victorie cu 2-1 în fața Marocului în semifinalele turneului de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice 2024 a trimis La Roja în meciul pentru medalia de aur.

În mijlocul unei atmosfere pline de viață pe Stade Vélodrome din Marsilia, niciuna dintre echipe nu a reușit să se impună în primele 15 minute.

A fost ceva acțiune, totuși, în zona arbitrilor. Al patrulea oficial, Glenn Nyberg, a trebuit să-l înlocuiască pe arbitrul Ilgiz Tantashev, după ce acesta a fost rănit într-o ciocnire cu Marc Pubill.

Portarul marocan Munir Mohamedi a fost primul care a fost pus la încercare după un început liniștit, fiind nevoit să se întindă la maximum pentru a opri un șut de la 25 de metri al lui Fermín López, care a vizat colțul scurt.

Marocul a condus cu 1-0 la pauză, după ce Soufiane Rahimi, cel mai bun marcator al turneului, a transformat un penalty în minutul 37.

Încercând o degajare din interiorul careului, Pablo Barrios a lovit piciorul lui Amir Richardson. Arbitrul a consultat sistemul VAR și a acordat lovitură de la 11 m.

Statistici meciuri Maroc - Spania
Statistici meciuri Maroc - SpaniaFlashscore

După pauză, ambele echipe s-au limitat la șuturi de la distanță, Barrios întinzându-l serios pe portarul marocan Mohamedi, în timp ce Ilias Akhomach a trimis un șut peste bară la cealaltă poartă.

Cu toate acestea, în minutul 20 al reprizei secunde, Fermin Lopez a profitat de o greșeală a marocanilor în interiorul careului și a trimis mingea la colțul scurt, aducând egalarea pentru Spania.

Leii Atlasului au reacționat inițial bine la primirea golului, Richardson și Eliesse Ben Seghir amenințând de la distanță.

Cu toate acestea, mijlocașul Barcelonei a oferit apoi assist-ul care i-a permis lui Sanchez să marcheze   golul victoriei pentru Spania.

Meciul pentru medalia de aur are loc vineri, pe Parc des Princes, unde La Roja va înfrunta Franța, care a trecut aseară târziu de Egipt.

Egiptenii  vor înfrunta Marocul în meciul pentru medalia de bronz de la Nantes.

Pentru Leii din Atlas e deja o realizareîn condițiile în care, până acum, nu terminaseră niciodată mai sus de locul opt în cele șapte participări olimpice anterioare.

Flashscore Omul meciului: Fermin Lopez (Spania)

Verificati toate statisticile meciului cu Flashscore.