Victorie pentru echipa lui Dan Petrescu. Jeonbuk, la un singur punct de locul trei

Jeonbuk - Gwangju FC 2-0
Jeonbuk - Gwangju FC 2-0Profimedia
Echipa antrenată de Dan Petrescu a obținut o victorie în această dimineață, scor 2-0 împotriva Gwangju FC.

Jeonbuk, echipa antrenată de Dan Petrescu, a deschis scorul în minutul 18, prin Ahn Hyun-Beom, care a înscris după o pasă de la Song Min-Kyu. Același Song Min-Kyu a marcat și al doilea gol al echipei în minutul 45+3, stabilind astfel rezultatul final 2-0. Odată cu această victorie, Jeonbuk s-a apropiat la un singur punct de Gwangju, echipa cu care se luptă pentru ocuparea locului trei în clasament.

Ulsan Hyundai domină clasamentul din Coreea de Sud, cu 73 de puncte, urmată de Pohang pe locul doi, cu 60 de puncte. Gwangju se află pe poziția a treia, cu 58 de puncte, în timp ce echipa lui Jeonbuk, antrenată de Dan Petrescu, se clasează pe locul patru, cu 57 de puncte.

Dan Petrescu antrenează din vară Jeonbuk

La doar o zi după ce CFR Cluj a anunțat despărțirea oficială de Dan Petrescu, antrenorul a fost prezentat oficial în Coreea de Sud, la Jeonbuk Hyundai Motors FC.

Jeonbuk Hyundai Motors a cucerit 9 titluri de campioană în Coreea de Sud (cel mai recent în 2021) și două trofee în Liga Campionilor Asiei (ultimul în 2016).

Dan Petrescu antrenează în premieră în Coreea de Sud, el conducând până în prezent echipe din China, Polonia, Rusia, Emiratele Arabe Unite, Qatar și Turcia.