Cristiano Ronaldo, devastat după înfrângerea lui Al-Nassr în finala Cupei Regelui

Cristiano Ronaldo a fost consolat de coechipieri
Cristiano Ronaldo a fost consolat de coechipieriReprodução
La 39 de ani, Cristiano Ronaldo a părut că suferă deupă eșecul din Cupa Regelui Arabiei Saudite mai rău ca după ratarea unui trofeu Champions League. Vineri, echipa starului portughez a fost învinsă la penalty-uri de rivala Al-Hilal, după 1-1 în timpul regulamentar și în prelungiri.

Cristiano Ronaldo și-a jucat rolul, a tras echipa după el cât a putut, dar nu a putut să execute toate penalty-urile.

El a rămas pe teren până la final și a marcat lovitura sa de la 11 m, învingându-l pe portarul marocan Bono, după ce coechipierul Alex Telles începuse seria penalty-urilor pentru Al-Nassr ratând încercarea.

Bono a făcut diferența, apărând și ultimele două lovituri și zădărnicind planurile lui CR7, care a regretat enorm că a ratat încă un titlu de care a fost extrem de aproape.

Sezonul a fost unul de coșmar pentru CR7 la capitolul trofee.

Al-Nassr a încheiat stagiunea pe poziția secundă, a pierdut SuperCupa Arabiei Saudite, Cupa Regelui și a fost eliminată din Liga Campionilor Asiei în sferturile de finală.

Imediat după fluierul final, CR7 s-a prăbușit pe teren și a izbucnit în lacrimi.

Legendarul fotbalist a plâns minute bune și nu a putut fi consolat de nimeni.

Când s-a ridicat din nou, a părăsit terenul în lacrimi și a rămas pe bancă urmărindu-i  în lacrimi pe jucătorii de laAl-Hilal în timp ce sărbătoreau victoria.

Al-Hilal, bestia neagră pentru CR7

Acesta a fost al șaselea meci al lui Cristiano Ronaldo împotriva rivalilor de la Al-Hilal de la sosirea sa în Arabia Saudită.

Portughezul și-a învins adversarii o singură dată, în prelungiri, în finala Cupei Campionilor Arabi.

Bilanțul este de două remize și trei înfrângeri, fostul jucător de la Juventus și Real Madrid marcând de două ori împotriva lui Al-Hilal.