Alertă la Madrid! Doi titulari de drept ratează meciul contra Barcelonei din ”El Clasico”

Agerpres
Antrenament la Real Madrid
Antrenament la Real MadridAA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Brazilianul Rodrygo Goes, atacantul echipei Real Madrid, dar și portarul belgian Thibaut Courtois sunt indisponibili pentru marele derby cu FC Barcelona, programat sâmbătă seara de la ora 22:00 în liga spaniolă de fotbal. Cei doi s-au accidentat marți seara în cursul meciului cu Borussia Dortmund (5-2), din Liga Campionilor.

Atacantul sud-american Rodriygo a părăsit terenul în minutul 85 al meciului de pe Santiago Bernabeu, după ce a acuzat o problemă musculară la piciorul drept.

El urmează să fie supus unor teste medicale suplimentare pentru a se stabili amploarea exactă a accidentări sale.

Conform jurnalistului Fabrizio Romano, goalkeeper-ul belgian a suferit o accidentare musculară la meciul contra Borussiei Dortmund și va lipsi astfel de la partida contra rivalei din Spania.

Astfel, în locul lui Thibaut Courtois, Carlo Ancelotti va trebui să se bazeze pe Andriy Lunin (25 de ani), ucraineanul care l-a înlocuit cu biro și în sezonul precedent pe portarul de 32 de ani care a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat.

Borussia Dortmund a condus cu 2-0 în meciul la Madrid, arbitrat de românul Istvan Kovacs, prin golurile înscrise de Donyell Malen (30) şi Jamie Gittens (34).

Rodrygo şi Jude Bellingham au avut şansa de a marca la o acțiune a gazdelor din minutul 37, ambii trimițând însă mingea în bară.

Real Madrid a reuşit o ”remontada” spectaculoasă în repriza secundă, pe parcursul căreia a marcat de cinci ori, prin Antonio Rudiger (60), Vinicius Junior (62, 86, 90+3) şi Lucas Vazquez (83).

Potrivit jurnalistului Fabrizio Romano, un alt star de la Real Madrid nu va fi apt pentru meciul contra Barcelonei: Thibaut Courtois (32 de ani).