Andrei Rațiu, decisiv în victoria lui Rayo Vallecano pe terenul lui Valladolid

Andrei Rațiu, decisiv în victoria lui RayoVallecano pe terenul lui Valladolid
Andrei Rațiu, decisiv în victoria lui RayoVallecano pe terenul lui ValladolidDennis Agyeman/AFP7 / Shutterstock Editorial / Profimedia
Încă un meci mare făcut de românul Andrei Rațiu. Fundașul de bandă a contribuit decisiv la golul victoriei lui Rayo Vallecano și a salvat un gol ca și făcut de pe linia porții.

O nouă evoluție de excepție a lui Andrei Rațiu, care a jucat toată partida la Rayo Vallecano în meciul în care echipa sa s-a impus pe terenul celor de la Real Valladolid, scor 2-1, într-o partidă din etapa cu numărul 9 din La Liga.

Gazdele au deschis scorul în minutul 51, prin Selim Amallah, însă Rayo Vallecano a reușit să restabilească egalitatea rapid, după doar 6 minute, grație reușitei lui Jorge de Frutos.

Andrei Rațiu a ieșit la rampă în minutul 80, când a trimis cu capul în bara porții lui Valladolid. Balonul a ricoşat la autorul primului gol al oaspeților, de Frutos, iar acesta a marcat din nou, aducând astfel victoria pentru Rayo Vallecano.

Nu a  fost tot: în minutul 88 al partidei, Andrei ” Sonic” Rațiu a salvat mingea de pe linia porții oaspeţilor, după o greșeală comisă de portar.

Fundașul dreapta al lui Rayo Vallecano și al naționalei României a fost felicitat de către colegii săi pentru intervenția care a salvat cele 3 puncte.

După această victorie, echipa madrilenă a ajuns la 13 puncte în La Liga și a urcat până pe poziţia a 8-a în clasament. De cealaltă parte, Real Valladolid este pe 19, cu doar 5 puncte.