Barcelona înscrie de cinci ori în poarta lui Villarreal și continuă startul perfect de campanie în LaLiga

Lewandowski și Raphinha au marcat câte două goluri
Lewandowski și Raphinha au marcat câte două goluriJose Breton / NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Barcelona s-a impus cu 5-1 în fața lui Villarreal, Blaugrana menținându-și startul perfect de campionat.

Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 20, finalizând din prima mingea trimisă de Pablo Torre.

Diego Conde a reușit să respingă cu brio următoarea încercare a atacantului, dar Lewandowski a transformat din nou, când lovitura de cap a lui Eric Garcia a fost scăpată de Conde.

Lewandowski a avut un început de sezon uimitor
Lewandowski a avut un început de sezon uimitorStatsPerform / Jose Breton / NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Villarreal a redus deficitul la jumătate doar trei minute mai târziu, când Pepe a pătruns și a trimis mingea în careu pentru ca Ayoze Perez să finalizeze.

Ter Stegen s-a repezit apoi pentru a-i refuza lui Pepe egalarea înainte de pauză, dar a fost nevoit să iasă accidentat din cauza aterizării, fiind înlocuit de Inaki Pena.

Într-un început haotic al reprizei secunde, Pepe a văzut un gol anulat pentru offside și a trimis apoi un șut care a fost respins înainte ca Pino să trimită cu capul în bara transversală.

După ce a fost atât de aproape, Villarreal a cedat în schimb cu puțin timp înainte de ora de joc, când șutul lui Torre de la marginea careului a fost deviat de Logan Costa în drumul său spre colțul inferior.

Eric Bailly l-a faultat pe Yamal pentru a acorda un penalty la scurt timp după aceea, dar oamenii lui Marcelino au avut noroc, lovitura de pedeapsă a lui Lewandowski lovind bara. Barcelona a avut apoi și ea noroc când Thierno Barry a marcat cu capul, dar a făcut-o dintr-o poziție de offside.

Raphinha și-a ajutat apoi echipa să profite din plin de această ocazie, cu un șut care a fost deviat de Bailly și a ricoșat pe lângă Conde. Brazilianul a marcat din nou după o pasă a lui Yamal opt minute mai târziu. Barcelona a răspuns dezamăgirii din Liga Campionilor prin continuarea începutului perfect de campanie în La Liga, asigurându-și poziția de lider.

Flashscore Omul meciului: Robert Lewandowski (Barcelona)