Barcelona obține o victorie chinuită cu Osasuna și se distanțează în fruntea LaLiga

Jordi Alba a marcat golul victoriei pentru Barcelona
Jordi Alba a marcat golul victoriei pentru BarcelonaAFP
Barcelona s-a impus cu 1-0 în fața Osasunei într-o partidă din etapa a 33-a din LaLiga. Catalanii au evoluat mai bine de o oră în superioritate numerică.

Barcelona - Osasuna 1-0

Barcelona a făcut un pas uriaș spre primul său titlu în LaLiga din 2018/19 încoace, învingând cu 1-0 pe Osasuna, care din minutul 27 a evoluat în inferioritate, după eliminarea lui Herrando.

Când mai erau doar cinci minute din meci, după ce Lewandowski și-a văzut un gol anulat pentru offside, se părea că Osasuna va evita înfrângerea pe Camp Nou pentru a doua oară în patru sezoane LaLiga.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Jordi Alba a fost, însă, de o altă părere și a reușit să marcheze singurul gol al partidei în minutul 85, după o pasă a lui Frankie de Jong.

Barcelona s-a distanțat la 14 puncte în fruntea LaLiga (82p), însă Real Madrid poate reduce din nou la 11 puncte distanța, campioana en-titre evoluând tot marți seara pe terenul lui Real Sociedad