Barcelona, prestație de gală în fața lui Villarreal într-un thriller de șapte goluri

Barcelona a avut nevoie de patru goluri pentru a învinge Villarreal
Barcelona a avut nevoie de patru goluri pentru a învinge VillarrealAFP
Barcelona a luptat pentru o victorie cu 4-3 împotriva lui Villarreal într-o întâlnire fascinantă, gazdele reușind acum să triumfe în doar una din ultimele 29 de întâlniri din LaLiga.

Recentele începuturi lente ale vizitatorilor au fost poate în mintea jucătorilor de la Villarreal, care au căutat imediat să preia conducerea în fața campioanei în exercițiu. Campionii din sezonul trecut au fost norocoși să scape de un gol primit rapid, reușita lui Alexander Sorloth fiind anulată pentru un offside strâns.

Spre dezamăgirea fanilor gazdă, Alex Baena a tras apoi pe lângă poartă de la 12 metri, pentru ca Gavi să deschidă scorul în minutul 12. De Jong a dublat avantajul trei minute mai târziu și părea că Barcelona se îndreaptă spre un succes facil.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Nu a fost să fie, însă, Foyth (26) și Sorloth (40) restabilind egalitatea până la pauză.

Ba chiar ”submarinul galben” a preluat conducerea imediat după pauză prin Baena (50), dar catalanii au reușit la rândul lor o revenire spectaculoasă prin golurile lui Torres (68) și Lewandowski (71), polonezul marcând primul său gol al sezonului.