Bilbao ratează de trei ori de la punctul cu var, Girona câștigă cu un penalty în prelungiri

Gazzaniga a fost erou pentru echipa sa
Gazzaniga a fost erou pentru echipa saERIC ALONSO/GETTY IMAGES EUROPE/Getty Images via AFP
Seria de șase meciuri fără înfrângere a lui Athletic Bilbao în toate competițiile a luat sfârșit după ce trei dintre jucătorii săi au fost privați de un gol din penalty în înfrângerea cu 2-1 în fața celor de la Girona, a căror serie de șase meciuri fără victorie a fost întreruptă dramatic grație penalty-ului transformat de Cristhian Stuani (37) în minutul 99.

Vizitatorii au avut prima mare ocazie a meciului, când Paulo Gazzaniga i-a pasat greșit lui Miguel Gutierrez, iar fundașul stânga a cedat mingea sub presiune lui Alex Berenguer, care a tras pe lângă poartă din apropiere.

Berenguer a avut apoi ocazia să se revanșeze pentru această ratare când a obținut un penalty în urma unei verificări VAR, dar lovitura de pedeapsă a fost reținută de Gazzaniga.

Gorka Guruzeta a fost următorul care a fost aproape pentru Athletic, șutând din voleu pe lângă poartă după o pasă frumoasă a lui Oihan Sancet.

Această ratare s-a dovedit costisitoare în minutul 39, când Yaser Asprilla a înscris după o cursă inteligentă a lui Gutierrez.

Totuși, oamenii lui Ernesto Valverde au răspuns imediat, când mingea superbă a lui Berenguer a fost controlată și transformată de Sancet.

După pauză, Arnaut Danjuma a fost primul care a greșit și a faultat în propria suprafață de pedeapsă. Inaki Williams a preluat atribuțiile de penalty de la Berenguer, dar nu a reușit nici el să transforme.

Gazzaniga nu a avut, însă, un picior pe linia porții, iar Ander Herrera a preluat mingea la repetare, dar, incredibil, nici el nu a reușit să-l învingă pe portarul argentinian.

În ultimele momente, Girona a primit un penalty, iar Stuani a făcut ceea ce trei dintre adversarii săi nu reușiseră să facă mai devreme și a marcat golul victoriei.