Dani Olmo înscrie golul victoriei la debutul său pentru Barcelona. Vallecano a condus o repriză

Dani Olmo a înscris golul victoriei pentru Barcelona
Dani Olmo a înscris golul victoriei pentru BarcelonaČTK / AP / Manu Fernandez / Profimedia
În runda cu numărul 3 din LaLiga, Barcelona s-a impus cu 1-2 pe terenul lui Rayo Vallecano.

Rayo Vallecano - Barcelona 1-2

Trei din trei pentru Barcelona, deși începutul de partidă nu a fost unul tocmai favorabil pentru trupa lui Hansi Flick.

Pe arena Campo de Futbol de Vallecas din Madrid, catalanii s-au văzut conduși încă din minutul 9 după reușita mijlocașului Unai Lopez, care l-a învins pe ter Stegen cu o execuție la colțul scurt în urma unei centrări venite de la de Frutos din flancul drept.

Renașterea Barcelonei a venit în actul secund. Flick a făcut o mutare inspirată, introducându-l în teren pe Dani Olmo, ”fiul rătăcit” care a revenit la echipa la care s-a format în fotbal. Pentru mijlocașul spaniol a fost totodată prima partidă oficială la prima echipă a Barcei.

Formația blaugrana l-a putut înregistra în cele din urmă pe Dani Olmo la prima echipă după ce danezul Andreas Christensen s-a accidentat, iar conducerea a apelat la această ”variantă de urgență”.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Revenind la partida de pe Campo de Futbol de Vallecas, Pedri a restabilit egalitatea după o acțiune în flancul stâng orchestrată de Raphinha, oaspeții făcând 1-1 după o oră de joc.

Punctul culminant avea să vină în finalul partidei. După golul anulat al lui Lewandowski din minutul 71, Dani Olmo a adus victoria catalanilor cu o execuție la colțul lung, debutantul fiind servit de Lamine Yamal.

Barca este lider pentru moment în LaLiga, cu maximum de puncte (9) după 3 etape, în vreme ce Rayo Vallecano rămâne pe locul 8, cu 4 lungimi.

Internaționalul român Andrei Rațiu a fost rezervă neutilizată în formația pregătită de Inigo Perez.