Festival de goluri la Barcelona. Catalanii, scufundați de ”submarinul galben”

Festival de goluri la Barcelona. Catalanii, scufundați de ”submarinul galben”Profimedia
Barcelona și Villarreal au avut o nouă confruntare palpitantă în La Liga, când "Submarinul Galben" a obținut o victorie dramatică, grație a două goluri în minutele 99 și 102, care au consfințit victoria cu 5-3 în fața formației catalane și au pus capăt unei serii de trei înfrângeri consecutive în duelurile directe.

Dacă nu era deja destulă presiune pe Barça, victoria rivalilor de la Real Madrid cu 2-1 în fața celor de la Las Palmas mai devreme în această după-amiază a însemnat că echipa lui Xavi a pornit la 10 puncte în spatele noului lider din La Liga.

Au existat semne timpurii că nu sunt la înălțimea provocării, în special cu două goluri anulate pentru echipa oaspete în decurs de 22 de minute. Primul a fost reușit dintr-un unghi închis de Álex Baena dintr-o poziție clară de offside, în timp ce sprâncenele au fost ridicate pentru a se înțelege de ce al doilea nu a fost valabil.

VAR a considerat că Baena, încercând un șut acrobatic, l-a faultat pe Jules Koundé, înainte ca Gerard Moreno să preia mingea și să trimită în poartă, astfel că meciul a rămas fără gol.

Din punctul de vedere al lui Villarreal, deciziile în defavoarea sa au însemnat că riscă o nouă înfrângere împotriva unui adversar care i-a învins în opt din ultimele nouă întâlniri directe.

Cu toate acestea, golurile de o parte și de alta a pauzei au ajutat la confirmarea în cele din urmă a dominației lor. Deschiderea scorului a fost reușită de Moreno, pentru ca după pauză, Ilias Akhomach să profite de erorile lui Pau Cumbarsí și João Cancelo, l-a ocolit pe Iñaki Peña și a înscris în poarta goală.

Înaintea ultimei jumătăți de oră, Barça știa că va trebui să transforme acest meci într-un thriller asemănător cu victoria cu 4-3 din meciul tur din august pentru a ieși din groapa pe care singură și-o săpase, iar din senin, unul câte unul, golurile au venit.

Mai întâi, İlkay Gündoğan a finalizat o acțiune colectivă. Pedri a venit apoi de pe bancă pentru a egala, alegând colțul din dreapta jos din interiorul suprafeței de pedeapsă. În cele din urmă, la numai 17 minute după ce au primit al doilea gol, La Blaugrana s-a aflat în avantaj de 3-2, când Eric Bailly a deviat lovitura liberă a lui Gündoğan dincolo de propriul portar.

Villareal a dat, însă, lovitura pe final, pentru a pune capăt unei serii de patru meciuri fără victorie în deplasare.

Gonçalo Guedes a egalat în minutul 84 și, chiar când se părea că punctele vor fi împărțite, Alexander Sørloth și José Luis Morales au uimit gazdele cu goluri în prelungiri, răsturnând din nou scenariul pentru a le oferi oamenilor lui Marcelino o victorie uimitoare cu 5-3.