Flick își asumă "vina" pentru înfrângerea la scor a Barcelonei de la Osasuna

Hansi Flick, antrenorul Barcelonei
Hansi Flick, antrenorul BarceloneiJavier Borrego / Zuma Press / Profimedia
Osasuna a spulberat startul perfect de sezon al liderului din La Liga, Barcelona, cu o victorie categorică de 4-2 sâmbătă, iar antrenorul Hansi Flick a declarat că își asumă vina.

Catalanii au câștigat toate cele șapte meciuri de debut, dar echipa lui Flick, puternic schimbată, a fost complet distrusă la Pamplona, unde Ante Budimir a marcat două goluri, în urma reușitei lui Bryan Zaragoza.

Pau Victor a salvat Barça și a readus-o în joc înainte ca Budimir să înscrie al doilea gol din penalty.

Abel Bretones a adăugat un al patrulea gol senzațional de la marginea careului, înainte ca Lamine Yamal să reducă din diferență cu un șut frumos din afara careului.

Victoria ar fi egalat cel mai bun început de campanie de campionat al Barcelonei, cu opt victorii consecutive.

"În prima repriză am făcut multe greșeli, nu este normal să jucăm așa - am avut multe schimbări în echipă și acesta este poate un motiv pentru asta", a declarat Flick reporterilor.

"Cred că a fost necesar. Am avut atât de multe meciuri, o mulțime de jucători au avut atât de multe minute, trebuie să am grijă de asta. Aceasta este responsabilitatea mea.

Dacă vrei să dai vina pe cineva pentru această înfrângere, atunci eu sunt acela".

Înaintea unui meci de Liga Campionilor împotriva Young Boys marți, Flick a simțit că trebuie să-și ruleze jucătorii, mai ales după ce Barça a pierdut la Monaco în debutul lor european.

Antrenorul, lipsit de mai mulți jucători cheie din cauza accidentărilor, a dat început cu fundașii fără experiență Gerard Martin și Sergi Dominguez, precum și cu Pablo Torre la mijlocul terenului și Victor în atac.

Antrenorul i-a odihnit pe Yamal, starul Spaniei la Euro 2024, și pe Raphinha, aripa braziliană, printre alte titulari obișnuiți.

Ca urmare, Barcelona nu a reușit să confirme, iar Zaragoza, aripa lui Osasuna, a fost în centrul atenției.

În sezonul trecut, Zaragoza a marcat de două ori pentru Granada în remiza cu Barça (2-2), o performanță care l-a ajutat să se transfere la Bayern München.