Kylian Mbappé, jucătorul din LaLiga cu cele mai multe șuturi

Kylian Mbappé
Kylian Mbappé THOMAS COEX / AFP
Francezul a avut un început de sezon ceva mai ezitant în fața porții, dar întâmpină prima pauză internațională cu goluri marcate.

Kylian Mbappé a amrcat al doilea gol pentru Real Madrid în finala Supercupei Europei, un gol care i-a spulberat orice șansă Atalantei, după ce aceștia s-au luptat cu demnitate pe parcursul primei reprize. Totuși, în meciurile de LaLiga EA Sports împotriva Mallorca, Valladolid și Las Palmas, Mbappé nu a fost la același nivel.

"Trei meciuri fără gol poate nu înseamnă mult pentru alții, dar pentru mine este foarte mult", a explicat francezul.

Contrar zicalei, a patra oară a fost cu noroc. Campionii în exercițiu s-au împotmolit în fața lui Real Betis, iar fostul jucător al lui Paris Saint-Germain a devenit salvatorul echipei, grație unei pase de gol magice a lui Fede Valverde. Apoi, câteva minute mai târziu, el a transformat penalty-ul pentru 2-0, cu un sfert de oră înainte de final. În fața sa s-a aflat Rui Silva, un specialist al loviturilor de la 11 metri.

Clasamentul șuturilor
Clasamentul șuturilorTHOMAS COEX / AFP, Opta by Stats Perform

Până acum, francezul a fost protagonistul a zece șuturi, cifra care îl plasează în fruntea acestui clasament special. Acesta îi devansează cu trei șuturi pe Alberto Moleiro (Las Palmas) și Raphinha Dias (Barcelona), ambii cu câte șapte. Un șut mai puțin au Dodi Lukebakio (Sevilla) și și Robert Lewandowski, cu câte șase, în timp ce Abel Ruiz (Girona) are cinci șuturi.

Făcând comparație între Mbappé și Lewandowski, câștigătorul clar în termeni de eficacitate este polonezul: a marcat deja patru goluri, dublu față de rivalul său, și a tras mult mai puțin. Cu toate acestea, este important de subliniat că aceasta nu este decât prima bătălie din numeroasele care se vor desfășura pe parcursul sezonului recent început. Ambii sunt așteptați să se confrunte pe 27 octombrie pe Santiago Bernabéu.