Letalul Lewandowski reușește un hat-trick în prima repriză și Barcelona bifează al 8-lea succes

Robert Lewandowski are opt goluri în ultimele patru meciuri
Robert Lewandowski are opt goluri în ultimele patru meciuriCesar Manso / AFP
Barcelona și-a prelungit seria de meciuri fără înfrângere în fața lui Deportivo Alaves la 15 meciuri consecutive, după ce Robert Lewandowski a reușit un hat-trick în prima repriză, care i-a permis să câștige cu 3-0 în Țara Bascilor.

Chiar dacă ultima lor deplasare în LaLiga a adus o înfrângere în fața celor de la Osasuna, echipa lui Hansi Flick a intrat pe teren încrezătoare.

Barcelona a crezut că a preluat conducerea când Lamine Yamal și Raphinha au combinat inteligent înainte ca finalizarea brazilianului să fie anulată pentru offside.

Însă oaspeții au deschis scorul în scurt timp, când Lewandowski a reluat cu capul în plasă o lovitură liberă executată fantastic de Raphinha. Internaționalul polonez a reușit al doilea gol 15 minute mai târziu, tot grație unui Raphinha revigorat, când a reluat în plasă o minge centrată în careul lui Alaves.

Apoi, Lewandowski și-a completat tripla din prima repriză, reușind să strecoare superb mingea pe lângă un Antonio Sivera neajutorat.

Statistici meciuri Alaves - Barcelona
Statistici meciuri Alaves - BarcelonaOpta by StatsPerform

Alaves a învins ultima dată Barcelona în 2016 și, în ciuda unui gol anulat înainte de pauză, nu a părut niciodată că va reuși să pună capăt acestui bilanț înfiorător.

Și cum Barcelona a avut 70% din posesie, lipsa de impact a lui Alaves l-a determinat pe managerul Luis García să facă schimbări radicale înainte de ultimele 20 de minute. Cu toate acestea, spre dezamăgirea suporterilor gazdă, înlocuirile nu au avut niciun efect asupra jocului.

Locul Barcelonei în fruntea LaLiga va rămâne de neatins în pauza internațională, iar Flick va fi mulțumit de o nouă prestație cu multe goluri din partea echipei sale - și a lui Lewandowski în special, a cărui formă va fi cu siguranță vitală dacă vor să câștige titlul.

Flashcore Omul meciului: Robert Lewandowski (Barcelona)

Verificati toate statisticile meciului cu Flashscore.