Nico Williams scrie istorie odată cu nominalizarea la Balonul de Aur

Nico Williams
Nico WilliamsANDER GILLENEA / AFP
Extrema spaniolă este primul jucător de la Athletic Club care primește o nominalizare pentru premiul acordat de France Football de la înființarea clubului în 1898.

Anul 2024 a fost unul spectaculos pentru Nico Williams (22 de ani). A reușit să ajute Athletic Club să se califice în competițiile europene și, ulterior, a câștigat Campionatul European cu echipa Spaniei, unde a fost golgheter și desemnat cel mai valoros jucător al finalei împotriva Angliei. După această performanță impresionantă la cel mai mare turneu internațional, Williams a avut oportunitatea de a alege orice destinație, însă a decis să rămână la Bilbao, reușind să atingă o bornă care va fi greu de depășit.

VEZI ȘI - Leo Messi și Cristiano Ronaldo nu au fost nominalizați pentru Balonul de Aur 2024

Ieri, pe 4 septembrie, a fost anunțată oficial lista nominalizaților pentru Balonul de Aur din acest an, iar jucătorul originar din Navarra, Nico Williams, se afla acolo, devenind astfel primul fotbalist din istoria "Leilor" care primește această distincție.

Este este premiul final pentru un sezon în care, conform celor responsabili cu acordarea trofeului, Nico Williams a jucat 49 de meciuri, marcând 11 goluri și oferind 22 de pase decisive. Pe lângă câștigarea Campionatului European, el a triumfat și în Copa del Rey alături de Athletic Club, un trofeu pe care echipa nu-l mai câștigase de 40 de ani.