Pau Victor a strălucit în victoria Barcelonei în fața lui Real Madrid în SUA

Pau Victor
Pau Victor AFP
FC Barcelona a obținut prima victorie din pre-sezon, 2-1 cu Real Madrid, pe stadionul MetLife din New Jersey, spaniolul Pau Victor marcând ambele goluri ale blaugrana, într-o frumoasă demonstrație a calităților sale tehnice.

Barcelona - Real Madrid 2-1

După 11 minute din prima repriză, când arbitrul a întrerupt meciul din cauza unei furtuni în jurul stadionului, fanii și-au părăsit imediat locurile și abia după o oră și șase minute jocul a fost reluat.

În ciuda întârzierii, meciul a avut un început vibrant, cu ocazii la ambele porți, brazilianul Endrick având un șut din afara careului pentru Los Blancos, în timp ce Pau Victor, într-un prim avertisment a ceea ce avea să urmeze, a tras puțin pe lângă poartă.

Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, catalanii au deschis scorul: Álex Valle a centrat la colțul lung, unde polonezul Robert Lewandowski a fost la post, dar șutul său a fost transformat într-un assist pentru Pau Víctor, care a înscris cu capul pentru 1-0.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Din cauza întârzierii cauzate de ploaie, pauza a durat șapte minute.

Pau Victor a condus atacul blaugrana în debutul reprizei secunde și a generat, în doar trei minute, trei ocazii clare de gol.

Primul a fost un șut cu stângul pe care Thibaut Courtois l-a respins în corner, al doilea un șut deviat și al treilea o finalizare precisă din interiorul careului pentru 2-0.

Răspunsul lui Carlo Ancelotti după al doilea gol al Barcelonei a fost să îl introducă pe brazilianul și candidatul la Balonul de Aur Vinicius Junior, care a schimbat imediat perspectiva atacului merengue.

Real Madrid a terminat meciul pe plus la poarta lui Marc-André ter Stegen, Nico Paz marcând reducând din diferență cu o lovitură de cap cu opt minute înainte final. Campioana Spaniei a suferit a patra înfrângere consecutivă în fața marii rivale în amicalele de pre-sezon din Statele Unite începând din 2017.